Як отримати водень.

Водень є першим елементом таблиці Менделєєва. Він являє собою безбарвний газ. Широко застосовується в хімічній і харчовій промисловості (гідрування різних сполук), а також як компонент ракетного палива. Водень вельми перспективний як паливо для автомобілів, оскільки при згорянні не забруднює навколишнє середовище.
Вам знадобиться
  • - реакційна ємність (найкраще - плоскодонна конічна колба);
  • - гумова пробка, щільно закриває горловину колби, з пропущеної через неї зігнутої скляною трубкою;
  • - ємність для збору водню (пробірка);
  • - ємність, заповнена водою («гідрозатвор»);
  • - шматочок кальцію.
Інструкція
1
У промисловості водень отримують головним чином шляхом реакції водяного пара з розпеченим вуглецем (коксом), електролізомрозчину хлористого натрію і т.д. В лабораторіях його можна отримати багатьма способами.
2
Пробірка, куди збирається водень, повинна бути абсолютно цілою, навіть найменша тріщинка недопустима! Перед тим як проводити досвід з тліючої лучиною, краще для обережності обмотайте пробірку щільною тканиною.
3
В плоскодонну колбу налийте трохи води, киньте в неї невеликий шматочок кальцію і негайно ж щільно закрийте пробкою. Зігнуте «коліно» трубки, що проходить через пробку, повинно знаходитися в ємності з водою «гідрозатворі», а кінчик трубки - трохи виступати над поверхнею води. Швидко накрийте цей кінчик перевернутої верх дном пробіркою, куди збиратиметься водень (край пробірки повинен бути у воді).
4
Коли реакція в колбі закінчиться, треба швидко заткнути пробірку щільно прилягає пробкою, як і раніше тримаючи її верх дном, щоб більш легкий водень НЕ випарувався. Краще зробіть це, продовжуючи тримати її край під водою.
5
Щоб продемонструвати, що отриманий саме водень, витягнете пробку і піднесіть до краю пробірки тліючу лучинку. Пролунає характерний хлопок.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=t36aQ-pngT4
Зверніть увагу
Кальцій хоч і менш активний, ніж лужні метали, але при роботі з ним теж потрібна обережність. Зберігають його в скляній ємності під шаром гасу, або рідкого парафіну, витягають безпосередньо перед початком досвіду (найкраще - довгим пінцетом). В ході реакції утворюється луг, що є їдким речовиною, бережіться опіків! По можливості використовуйте гумові рукавички. При змішуванні з повітрям або киснем, водень вибухонебезпечний.
Корисна порада
Слід заздалегідь до початку досвіду підібрати і трубку з потрібним ступенем вигину, і ємність - «гідрозатвор» відповідних розмірів. В ході реакції виправляти помилки буде просто ніколи.