Як навчитися ткати килим. схема для ворсового тканного килима.

Багатовікові традиції килимарства передаються з покоління в покоління багатьма народами. Безворсовиє, гладкі килими поширені у народів Росії, в Україні, в Молдові. Їх тканина складається з ниток основи в довжину і ниток качка, розташованих поперек. Візерунок виходить від переплетення різнокольорових ниток. Виткати такий виріб можна вдома.
Інструкція
1
Ворсові килими робляться на безбарвної основі. До неї вузликами прив'язуються різнокольорові нитки, які потім обрізаються на однаковій висоті. Якість килима залежить від його щільності, тобто від кількості вузликів на 1 см2.
2
Щоб навчитися ткати простий гладкий килим вам знадобиться ткацький верстат. Це найпростіше споруда складається з підстави, на якому укріплена дерев'яна рама. Нижня поперечина закріплена нерухомо, верхня - вільно ходить в пазах і закріплюється клинами так, щоб поперечини були строго паралельні. Розмір верстата залежить від величини килима, який ви хочете зробити. У безворсових килимів обидві сторони мають однаковий малюнок, який утворюється простим переплетенням - перехрещуванням ниток основи і качка в шаховому порядку. Для основи потрібні міцні кручені нитки, їх розташовують по довжині килима і вважають по парах. Нитки качка поперечно переплітаються з нитками основи і вважаються за кількістю прокідок. Візерунок килима зчитується з технічного малюнка, який розбитий на умовні клітини, утворені однією парою основи і певною кількістю прокладок качка. Тому техніка такого килимарства називається лічильної.
3
Вибийте клини верхньої рейки з пазів, щоб вона опустилася на 2-3 см. Заправте верстат основою. Щоб рівномірно розподілити нитка основи, робіть позначки на рейці олівцем. Останні нитки основи з боків не повинні бути ближче 10 см до боковин рами. Нитка повинна обвивати рейки строго вертикально. Кінець нитки прив'язується до нижньої перекладині, потім нитку перекидається через верхню перекладину і повертається з-під нижньої. Нитки основи необхідно розподілити рівномірно. З боків основи натягніть по дві-три нитки додатково - це закрайки килима, щоб він не скручувався валиком. Закінчують основу також на нижній рейці, прив'язавши кінець нитки.
4
Вбийте клини в пази верхньої рейки, натягнувши основу. Розділіть нитки основи передньої робочої поверхні на парні і непарні, прокладете між ними круглу рейку діаметром 25 мм і довжиною, яка перевершує ширину основи на 8-10 см. Закрайки вважайте по парі ниток. Проміжок між парними і непарними нитками називається зівом. По ширині в зів повинна проходити долоню. Закрайки вважайте по парі ниток.
5
Розділіть основу килима на пари. Зробіть зрівняльну плетінку. Таку ж нитка, як і для основи, прив'яжіть одним кінцем до правій боковині верстата, потім виводите її ззаду наперед, обхоплюйте пару ниток основи і заводите знову назад до наступної пари. Виходять петлі, що охоплюють кожну пару ниток. Кінець плетінки закріпіть на лівій боковині рами. Таку ж плетінку зробіть і під верхньою планкою. Слідкуйте, щоб плетінка була строго горизонтальною.
6
Щоб виходило переплетення ниток качка з нитками основи, положення ниток основи повинно постійно змінюватися. Тобто парні пари повинні переміщатися назад, а непарні вперед. Для цього необхідно міняти положення зіва. Це зручно робити за допомогою ремизок. Наріжте нитки на однакові відрізки 30-35 см, оповте кожну непарну нитку ремізки, виведіть їх назовні, кожні 6-8 ремизок зв'яжіть у вузлик. Тепер, потягнувши за вузлик, ви легко поміняєте положення ниток.
7
Приготуйте пряжу для качка. Змотайте її в клубки, відмотати на невеликі куфточкі - невеликі моточків у формі вісімки, якими зручно прокладати нитки качка всередині зіва. Килим тчуть знизу вгору. Прокладіть перший ряд качка зліва направо, закріпивши кінець нитки в середині. Акуратно і щільно прибийте його до нижньої плетінці калаталом - спеціальним пристосуванням, які мають дерев'яну рукоятку і трохи закруглені 8-10 зубів з металевих пластин. При наступному ряді качка - справа наліво - опустіть ремізки, змінюючи положення парних і непарних ниток основи.
8
Принцип плетіння дотримується під час всього виготовлення килима. Через кілька рядів почніть робити малюнок килима відповідно до схеми. Слідкуйте, щоб нитки качка не стягувати основу, закривали її полностью.Вязаніе ворсового килима відбувається на такому ж верстаті, але замість ниток качка на пари основи вузликами прив'язуються різнокольорові вовняні нитки.
Ткацтво - давнє мистецтво, схильність до якого є в крові практично у всіх жінок. За допомогою різних технік ткацтва ви можете створювати тасьму з різними візерунками та орнаментами будь-якої ширини, яка залежить тільки від вашого терпіння і ширини ткацького верстата. Найпростіше вчитися ткати за допомогою старовинного інструменту, який називається «бердо».
Вам знадобиться
  • - струбцина;
  • - лінійка;
  • - нитки ірис різних кольорів.
Інструкція
1
Для того щоб виткати нескладну тасьму, підготуйте струбцину, лінійку і нитки ірис різних кольорів. Візьміть три-чотири кольори, щоб тасьма вийшла в смужку - наприклад, червоний, чорний, жовтий і зелений. Наріжте 13 червоних ниток, 12 чорних, 12 жовтих і 12 зелених так, щоб довжина всіх ниток становила 70 см.
2
В центральний отвір бердишка вставте червону нитку, а потім вправо від центрального отвору всуньте ще шість червоних ниток, заправляючи їх і в щілини і в отвори по черзі. Зліва від центральної нитки також всуньте симетрично шість червоних ниток.
3
Потім вставте ліворуч і праворуч по дві нитки чорного кольору, заправте жовті нитки по шість штук ліворуч і праворуч і нарешті, зелені нитки, розмежувавши зелений і жовтий кольори чорними нитками.
4
Бердо поверніть до себе тією стороною, на якій нитки коротше, ніж на інший і вирівняйте кінчики. Хвости ниток зав'яжіть в один загальний вузол. Закріпіть вузол за допомогою струбцини так, щоб він був закріплений нерухомо і надійно, а потім ретельно натягніть нитки на себе і зав'яжіть вузол на другому кінці.
5
Обвяжіте навколо своєї талії будь шнурок, попередньо ввівши його в простір між двома частинами ниток, які стануть помітніше, якщо ви вичісувати нитки бердишком. Вставте в простір лінійку і підійміть бердо вгору, щоб з'явилося нове вільний простір, в яке потрібно ввести нитку-качок (наприклад, чорний ірис).
6
Схопите нитка пальцями лівої руки і протягніть її в зів так, щоб залишився кінчик. Закріпіть нитку, опустивши бердо вниз. Тепер знову протягніть нитка качка в новий зів і повторно підійміть бердо, щоб зафіксувати нитки.
7
Продовжуйте ткати, змінюючи положення ткацького верстата, поки довжина тасьми не досягне бажаної. Нитка качка завжди підтягуйте, щоб бічні краї тасьми були рівними і акуратними.