Як переводити тиск.

Тиск - мабуть, рекордсмен серед фізичних величин за кількістю одиниць виміру. Пов'язано це з тим, що на зорі науки багато вчених незалежно один від одного досліджували властивості тиску. Крім того, оскільки воно відіграє важливу роль в різних технологіях, кожному інженерному напрямку простіше обчислювати тиск саме в тих одиницях, які найбільше відповідають технічній специфіці. Однак важливо знати, як різні одиниці співвідносяться один з одним і як переводити величину тиску з одних одиниць в інші.
Інструкція
1
Основна системна одиниця вимірювання тиску - паскаль (Па), названий на честь фізика і математика Блеза Паскаля. Один паскаль дорівнює тискові силою один ньютон, прикладеному до поверхні площею один квадратний метр.
2
В прогнозах погоди, а також в медичних приладах для вимірювання кров'яного тиску найчастіше використовують міліметри ртутного стовпа (мм рт.ст.). Назва походить від старих барометрів, в яких тиск повітря врівноважувало стовпчик ртуті. Ще ця одиниця називається торр, в честь вченого Торрічеллі. Міліметр ртутного стовпа дорівнює 133,322 Па.
3
Ртуть - не єдина рідина, придатна для виготовлення барометрів. В гідравліці часто доводиться мати справу і з міліметрами водяного стовпа (мм вод.ст.). Оскільки вода набагато легше ртуті, то міліметр водяного стовпа дорівнює 0,00735 мм рт.ст., або 0,97 Па.
4
Технологи, що мають справу з високими тисками, вимірюють його в атмосферах. Одна фізична атмосфера дорівнює середньому атмосферному тиску Землі на рівні моря, тобто 101325 Па або 760 мм рт.ст. Технічна атмосфера - інша одиниця, вона позначає тиск в один кілограм-силу (це приблизно 9,8 ньютон) на один квадратний сантиметр. Вона дорівнює 98 065,5 Па.
5
Є й системна одиниця, спеціально призначена для високих тисків. Оскільки вести такі розрахунки в паскалях незручно, то величину в 100 000 Па назвали новою одиницею - один бар. Це тиск в сто тисяч ньютон на квадратний метр. Бар приблизно дорівнює атмосфері - один бар 1,02 технічної атмосфери або 0,99 фізичної. Також тиск в один бар відповідає 750,06 мм рт.ст.
6
В Англії, Америці і деяких інших країнах замість метричної системи використовується т.зв. королівська, де вага вимірюється фунтами, а довжина - футами і дюймами. У ній одиницею тиску є фунт-сила на квадратний дюйм (psi). Вона дорівнює 6894,76 Па або 51,715 мм рт.ст.