Як обчислити молекулярну масу.

Під молекулярної масою певної речовини мається на увазі сумарна атомна маса всіх хімічних елементів, які є частиною даної речовини. Щоб обчислити молекулярну масу речовини, не буде потрібно особливих зусиль.
Вам знадобиться
  • таблиця Менделєєва.
Інструкція
1
Як було сказано у визначенні, молекулярна маса - це сума всіх атомних мас речовини. Щоб дізнатися атомні маси різних хімічних елементів, буде потрібно поглянути на періодичну таблицю хімічних елементів Менделєєва.
2
Тепер потрібно кинути пильний погляд на будь-який з елементів в цій таблиці. Під назвою будь-якого із зазначених у таблиці елементів є числове значення. Саме воно і є атомною масою цього елемента.
3
Тепер варто розібрати декілька прикладів розрахунку молекулярної маси, виходячи з того, що атомні маси тепер відомі. Наприклад, можна порахувати молекулярну масу такої речовини, як вода (H2O). Молекула води містить в собі один атом кисню (O) і два атоми водню (H). Тоді, знайшовши за таблицею Менделєєва атомні маси водню і кисню, можна почати рахувати і молекулярну масу : 2 * 1.0008 (адже молекул водню дві) + 15.999 = 18.0006 а.е.м (атомні одиниці маси).
4
Ще один приклад. Наступним речовиною, молекулярну масу якого можна підрахувати, нехай буде звичайна кухонна сіль (NaCl). Як видно з молекулярної формули, молекула повареної солі містить в собі один атом натрію Na і один атом хлору Cl. В такому разі, її молекулярна маса вважається так: 22.99 + 35.453 = 58.443 а.е.м.
Зверніть увагу
Хотілося б відзначити, що атомні маси ізотопів різних речовин відрізняються від атомних мас в таблиці Менделєєва. Пов'язано це з тим, що число нейтронів в ядрі атома і всередині ізотопу того ж речовини різна, тому атомні маси також помітно відрізняються. Тому ізотопи різних елементів прийнято позначати буквою даного елемента, додаючи при цьому у верхньому лівому куті його масове число. Прикладом ізотопу є дейтерій ("важкий водень"), атомна маса якого дорівнює не одиниці, як у звичайного атома, а двом.