Як розмовляти чітко. Як зробити мова чіткої.

Красива і чітка мова допомагає краще донести до свого співрозмовника думка, і розмовляти з людиною, у якого все в порядку з дикцією набагато приємніше, ніж з тим, хто говорить невиразно. З раннього дитинства багато батьків піклуються, щоб їх дитина правильно вимовляв всі букви і звуки. Але цього не достатньо, щоб мова була чіткою. На дикцію впливають також темп мовлення, то, як людина промовляє слова і т.д. Якщо є проблеми з мовою, то не варто зневірятися. Існує багато вправ, спрямованих на поліпшення дикції.
Інструкція
1
Один з найпростіших способів для поліпшення дикції - це промовляння скоромовок. Не потрібно відразу ж намагатися вимовляти скоромовку швидко. Спочатку вивчіть її, для цього проговорюйте повільно. Особливо приділіть увагу складним словам і звукам. Після цього можна приступати до наступного етапу. Чітко артикулюючи губами, спробуйте беззвучно проговорити скоромовку. Можете звернутися за допомогою до одного або близькій людині, щоб він спробував прочитати те, що говорите по губах. Потім промовте текст пошепки, при цьому слова проговорюйте чітко і виразно. Відпрацювавши цю вправу, проговорите скоромовку вже голосно, але повільно. Тільки після цього можете спробувати вимовляти текст в різному темпі, в різних стилях і т.д.
2
Запишіть свою промову на диктофон. Наприклад, прочитайте який-небудь розповідь. Включіть і прослухайте запис. Не лякайтеся, якщо голос здасться незнайомим, т.к. при записи спотворюється тембр голосу. Краще зверніть увагу на саму промову. Зрозуміло ви говорите? Чи всі букви і слова ви виголосили чітко? Відзначте свої помилки. Наприклад, ви помітили, що проковтуєте закінчення слів або дуже швидко говорите. Прийнявши до уваги ці недоліки, прочитайте розповідь ще раз. Знову прослухайте його в запису. Виконуйте цю вправу до тих пір, поки остаточний результат вас не задовольнить. І через кілька місяців ви помітите, що ваша мова стала зрозуміліше і чіткіше.
3
Для правильної, чіткої мови важливо подих. Існує грудної і діафрагмальний тип дихання. Щоб визначити, який тип характерний для вас, покладіть праву руку на груди, а ліву - на живіт. Повільно вдихніть, якщо при цьому піднімається ліва рука, то дихання діафрагмальне. Зазвичай у таких людей мова гучна, досить зрозуміла. Якщо піднімається права рука, то дихання грудне. Воно може збиватися під час розмови, через це мова може спотворюватися. Щоб цього уникнути слід тренувати діафрагму. Наприклад, можна виконувати вправу «Сольфеджіо». Спробуйте проспівати ноту, потримайте при цьому доти, поки вистачатиме дихання. Якщо робити цю вправу щодня, то незабаром разработаете діафрагму. Корисно також перед розмовою робити кілька глибоких вдихів і видихів. Це допоможе налаштувати мовний апарат, а також зняти нервову напругу.
Інтернет-спілкування має свою специфіку. Але попри відмінності від реального спілкування, у віртуальному діалозі потрібно дотримуватися певних правил етикету. Мережевий етикет передбачає, що ви одночасно можете спілкуватися з декількома людьми, а значить ваш співрозмовник не повинен вимагати надмірної уваги до себе. Дотримуючись правил інтерактивного спілкування, ви заробите репутацію хорошого і безконфліктного мережевого співрозмовника.
Інструкція
1
Якщо ви заходите в свій аккаунт ICQ і бачите, що деякі люди перебувають онлайн, це не означає, що потрібно кожному писати слова вітання. Вітайтеся тільки з тією людиною, з яким ви дійсно хочете поговорити, і враховуйте, що навіть якщо його статус "онлайн", цілком можливо, що він може бути зайнятий, і ваш розмова не буде безперервним.
2
Інтернет-спілкування позбавлене багатьох невербальних емоцій, і тому в деяких випадках, щоб співрозмовник краще зрозумів вас, використовуйте смайлики для підкреслення свого ставлення до тієї чи іншої фразі.
3
Спілкуючись в ICQ, дотримуйтесь правил російської мови - користуйтеся знаками пунктуації та не пишіть повідомлення великими буквами, так як в мережі це сприймається як підвищення тону. Якщо ви хочете закінчити думку, поставте після своєї фрази точку.
4
Кілька знаків оклику можуть добре висловити ваші сильні емоції по відношенню до чого-небудь, а знаки питання продемонструють, що ви або ваш співрозмовник не розуміє, про що йде мова, і хочете уточнити інформацію.
5
Якщо ви хочете продемонструвати задума, поставте після фрази три крапки. Залежно від контексту вашої бесіди, три крапки може сприйматися по-різному. Не зловживайте цими знаками - не можна ставити після кожної фрази многоточия й оклику.
6
Умійте вчасно відстежити, коли співрозмовник не хоче або просто не може з вами спілкуватися. Якщо він відповідає коротко, пише фрази на кшталт «ОК» і не продовжує бесіду, то цілком можливо, що в даний момент він зайнятий чимось іншим. Завжди намагайтеся відповідати на всі питання співрозмовника, і тільки після цього мовчати, очікуючи відповіді.
7
Ніколи не передавайте номер ICQ свого знайомого іншій людині без дозволу власника. Уникайте вживання сленгу, нецензурної лексики і лайки в мережі - точно так само, як в реальному спілкуванні, нецензурна лексика характеризує вас певним чином.