Як підготувати і провести семінар.

Перед вами постало завдання проведення семінару? Не лякайтеся! Це відмінне поле для прояву своїх талантів. Семінар може бути і освітнім, і просвітницьким, і проблемним заходом, залежно від поставлених цілей. Але в будь-якому випадку це - відкрита форма взаємодії та обміну досвідом між учасниками. Відштовхуючись від цього, ви можете застосовувати будь-які методи і форми навчання, активізації розумових процесів і згуртування учасників.
Вам знадобиться
  • приміщення,
  • запрошення,
  • канцелярські товари,
  • комп'ютер, інтерактивна дошка або фліп-чарт,
  • роздаткові та інформаційні матеріали
Інструкція
1
Уточніть або визначте тематику семінару, сформулюйте точну назву, переслідувані цілі і завдання, які необхідно буде вирішити на семінарі. Запишіть все це на аркуші паперу. Уточніть, хто буде учасником семінару - якою буде цільова аудиторія за родом занять та рівнем компетенцій. Спираючись на це, ви можете вибудовувати матеріал, визначати вид подачі, чи буде він достатньо докладним, або ознайомчим.
2
Продумайте час, необхідний для проведення семінару. Тут вже впливають не тільки важливість і складність поставлених цілей, але і ваші власні ресурси. Займане час може бути від години до двох днів. Відповідно, заплануйте перерви та кава-паузи, адекватні тривалості семінару.
3
Складіть план семінару - які питання і в якій послідовності будуть порушуватися. Найважливіше - це, все-таки, зміст, приділіть йому особливу увагу. Подумайте, яку користь отримають всі учасники. Які прийоми будуть використовуватися - презентації чи, круглі столи, робота в групах, чи інші, вибирайте виходячи з поставлених цілей. Враховуйте при складанні та компонуванні змісту семінару правила подачі інформації, хвилі працездатності слухачів. Чергуйте відео- та аудіоматеріали, супроводжуйте мова ілюстраціями. Продумайте детально хід і логічне завершення семінару.
4
Приступайте до організаційних питань. Підготуйте місце проведення семінару. Заздалегідь знайдіть приміщення і домовтеся про умови його використання. Ознайомтеся з ним детально, щоб не витрачати час на вирішення непередбачених неприємностей під час семінару.
5
Заздалегідь повідомте учасників семінару про час, місце проведення та умови його проведення. Розішліть запрошення або помістіть оголошення в спеціальних виданнях, ЗМІ.
6
Підготуйте роздатковий матеріал: пам'ятки, брошури, анкети, опитувальні листи. Передбачте витратні матеріали: папір, ручки, олівці, інші канцтовари. Для кави-пауз підготуйте одноразовий посуд, чайник і, може бути, щось ще, що дозволяє ваш бюджет.
7
Під час проведення семінару будьте зібрані, зустрічайте запрошених доброзичливо, без суєти. Не дозволяйте собі спізнюватися або затримувати початок семінару. Привітавши, повідомте учасникам про цілі заходу, зорієнтуйте про заплановані перервах. Під час проведення семінару ви можете спиратися на ваш план, щоб нічого не упустити. Тримайте роздатковий матеріал в порядку і в зоні досяжності.
Корисна порада
Дотримуйтесь діловий стиль в одязі. Ведіть себе впевнено, говорите голосно і чітко.
Термін «семінар» має кілька значень. Якщо мова йде про навчальному семінарі в школі чи у вузі, то це особлива форма проведення заняття, що передбачає спільне обговорення тієї чи іншої теми. Звичної форма семінару є для вузів. А от у школі таке заняття відносять до нетрадиційних форм уроку.
Інструкція
1
Виберіть тему майбутнього семінару. Як правило, таку форму заняття вибирають для освоєння особливо важких або надміру широких тим, засвоїти які, просто прослухавши лекцію і виконавши домашнє завдання, буде досить складно. Звичайно, було б непогано проводити семінари по всіх темах навчального курсу, але зазвичай цього просто не дозволяє кількість навчальних часов.Составьте список питань до семінару. Питання повинні стосуватися основних позицій у вивченні теми, розкривати найбільш спірні і важливі питання.
2
Така форма проведення семінару особливо популярна в вузах. Роздайте учасникам семінару список питань - це буде мати на увазі, що кожен студент повинен буде підготувати відповіді на всі ці питання. Тоді на занятті ви зможете запитати будь-якого з учасників, і він повинен буде видати вам відповідь. Інші можуть доповнити його відповідь або оскаржити, якщо у них є інші точки зору.
3
Є й інший варіант проведення заняття. Заздалегідь роздайте студентам або школярам теми усних повідомлень, рефератів чи проектів. Нехай кожен з них освітить якийсь один розділ даної теми і представить. Після кожного такого повідомлення проводите обговорення почутого. Однак при такій формі семінарського заняття виникає небезпека, що хтось із виступаючих не підготується. Тоді вам доведеться або самостійно висвітлювати цю тему, або взагалі її опустити.
4
Наприкінці семінару обов'язково підведіть підсумки виконаної роботи. Попросіть когось із студентів чи школярів спробувати сформулювати висновок по тій темі, якої був присвячений семінар. Допомагайте відповідальному, якщо він почне плутатися, виправляйте його. Попросіть учасників семінару записати висновки.
Корисна порада
Семінар - це не практикум, і говорити тут повинен не викладач, а учасники. Викладач повинен лише допомагати, підказувати і направляти, щоб всі разом учасники прийшли до якогось певного висновку і засвоїли в процесі проведення семінару нові знання. Оцінюйте не тільки рівень підготовки учня до семінару, а й активність його участі в обговореннях.