Як розпізнати оцтовий альдегід. Якісна реакція на оцтовий альдегід.

оцтовий альдегід (ацетальдегід, етаналь) являє собою безбарвну рідину з різким запахом. Його хімічна формула СН3СОН. Добре розчинний у воді, у ряді органічних речовин (спирти, ефіри). Використовується в якості сировини при виробництві оцтової кислоти, бутадієну, а також деяких полімерів. Яким чином можна відрізнити оцтовий альдегід від інших органічних рідин?
Вам знадобиться
  • - три скляні пробірки;
  • - спиртівка;
  • - розчин комплексної сполуки [Ag (NH3) 2] OH (воно виходить при з'єднанні оксиду срібла Ag2O c нашатирним спиртом NH4OH) .
Інструкція
1
Спочатку слід зауважити, що вдаватися до такого поширеній серед початківців хіміків способу, як визначення речовини по його запаху, категорично не рекомендується. По-перше, це дуже ненадійний спосіб, оскільки існують різні речовини з вельми схожими запахами. По-друге, пари багатьох речовин отруйні.
2
Є куди більш точні, наочні і порівняно безпечні способи визначення. Припустимо, вам дано три проби: в одній з них напевно міститься рідкий граничний вуглеводень, наприклад, пентан або гексан, в іншій - який-небудь спирт (еталон, пропанол), у третій - оцтовий альдегід. Ваше завдання - знайти його.
3
Проведіть «реакцію срібного дзеркала». Для цього по черзі додавайте в пробірку з кожним зразком трохи розчину цієї сполуки і починайте нагрівати на спиртівці. Якщо в досліджуваному зразку був оцтовий альдегід, ви незабаром побачите, як скло покриється блискучим шаром і відчуєте характерний неприємний запах аміаку, тому що станеться така реакція: 2 [Ag (NH3) 2] OH + CH3COH = 2Ag + 4NH3 + H2O + CH3COOH .
4
оцтовий альдегід перетвориться на оцтову кислоту, а виділилося срібло осяде найтоншим шаром на стінках пробірки. Тому ця реакція і носить таку назву - «реакція срібного дзеркала».
5
Враховуючи, що сполуки срібла досить дорогі, можна провести якісну реакцію визначення оцтового альдегіду з гідроксидом міді (II).
6
Також по черзі додавайте в пробірку з кожним зразком трохи свіжоприготованого осаду Cu (OH) 2 і починайте нагрівати на полум'ї спиртівки. Якщо в досліджуваному зразку був оцтовий альдегід, синій колір гідроксиду міді (II) досить швидко стане жовтим, а потім - рожево-червоним, бо гідроксид міді (II) спочатку перетвориться в CuOH - гідроксид міді (I), а потім це нестабільне речовина розпадеться на оксид міді і воду: 2CuOH = Cu2O + H2O.
Зверніть увагу
Слід обережно поводитися з відкритим полум'ям! Реакцію «срібного дзеркала» краще проводити під тягою через виділення парів аміаку.