Як розрізнити етиловий спирт і етиленгліколь.

Етиловий спирт (етанол) має хімічну формулу С2Н5ОН, являє собою безбарвну прозору рідину з характерним запахом. Відмінно змішується з водою і деякими органічними речовинами. Горючий. Трохи легше води. Етиленгліколь (етандіол - 1,2) - також безбарвна прозора рідина з формулою С2Н4 (ОН) 2. Не має запаху. Трохи важче води, горючий. Вельми отруйний - прийом всередину навіть невеликої кількості викликає важке отруєння. Як можна безпомилково відрізнити їх один від одного?
Вам знадобиться
  • - дві ємності із зразками етанолу та етиленгліколю;
  • - осад (краще свіжоприготований) гідроксиду міді (II) - Сu (OH) 2;
  • - розчин лугу (наприклад, NaOH);
  • - дві ємності із зразками етанолу та етиленгліколю;
  • - спиртовий розчин йод;
  • - розчин лугу (наприклад, NaOH).
Інструкція
1
Є ефективна якісна реакція на багатоатомні спирти. Для цього додайте трохи осаду гідроксиду міді (II) в кожну ємність із зразками. Прилейте трохи розчину лугу (NaOH) і ретельно перемішайте вміст ємностей. Там, де був присутній етиленгліколь, повинен утворитися яскраво-синій розчин.
2
Якісна реакція заснована на здатності багатоатомних спиртів вступати у взаємодію з гідроксидом міді (у лужному середовищі), при цьому утворюючи розчинні забарвлені гликолятов міді. В даному випадку реакція протікає в такий спосіб: 2С2Н4 (ОН) 2 + Сu (OH) 2 = C4H8O2Cu (OH) 2 + 2H2O.
3
Є також ефективна якісна реакція на етанол. Додайте по кілька крапель йоду в кожну ємність (скляний стаканчик), перемішайте, потім починайте повільно доливати луг. Якщо в досліджуваному зразку присутній етанол, повинна утворитися жовтувата суспензія, повільно випадає в осад. Це йодоформ (CHI3). Реакція йде наступним чином: C2H5OH + 6NaOH + 4I2 = CHI3 + HCOONa + 5NaI + H2O.
4
Взвесь йодоформу швидше і легше утворюється при охолодженні, тому бажано помістити ємності в лід або хоча б в холодну воду.
Зверніть увагу
Луг - їдка речовина, тому необхідно дотримуватися обережності. Йодоформ неприємно пахне, тому краще проводити реакцію під тягою.
Корисна порада
Етанол і етиленгліколь знаходять дуже широке застосування. Етиловий спирт використовується як розчинник, як сировина для синтезу ряду речовин, компонент чистячих і миючих засобів. Застосовується в харчовій, косметичній, парфумерній промисловості. Незамінний в медицині. Етиленгліколь застосовується, головним чином, у виробництві гальмівних рідин та антифризів, як сировина при синтезі різних полімерів, як розчинник і багато іншого.