Як визначити нульовий провід.

Деякі електроприлади, такі як електропечі, вимагають особливого підключення. Кожен провід кабелю живлення повинен бути підключений строго до призначеного живлячої проводу, наприклад, фаза до фази, нуль до нуля і заземлення до заземлення. Отже, у нас є 3 дроти: фаза, нуль і заземлення.
Вам знадобиться
  • - Індикатор фази,
  • - викрутки.
Інструкція
1
За допомогою індикатора фази, знайдіть провід під напругою. Це фаза. Промаркируйте його з боку розетки і з боку автомата. Напишіть на ньому букву «F» або приклейте до кінця проводу прапорець з малярного скотча і напишіть на ньому значок фази.
2
Подивіться, як підключені в електрощиті 2 інших дроти. Зазвичай в під'їзних електрощитах нуль і заземлення є 2-ма однойменними проводами, під'єднаними на металевий корпус електрощита. Таке підключення нуля і заземлення використовують при підключенні до трансформаторної підстанції з глухозаземленою нейтраллю. Якщо 2 дроти, на які не подається напруга, підключені в одну точку на нуль і обидва однакового перетину, тоді будь-який з цих проводів може бути нульовим.
3
У випадку підключення проводки будівлі по 5-ти проводам з окремим підключенням заземлення та нуля точка підключення нульового проводу буде перебувати на ізольованій шині, куди підключений силовий нуль. Заземлюючий провід в цьому випадку підключають до металевого корпусу електрощита. Якщо дроти різних кольорів, то з'ясувати, до чого підключений той чи інший провід не представляє великих труднощів. Для цього намалюйте схему підключення в електрощиті і підключіть мережеву розетку згідно з цією схемою.
4
Якщо всі 3 дроти однакового кольору і перетину, а схема підключення будинку до трансформаторної підстанції 4-х дротова, виконайте п.1, потім відключіть автомат досліджуваної лінії.
5
Від'єднайте нуль і заземлення. Додайте від'єднані кінці проводів так, щоб вони не могли потрапити на корпус або замкнути з іншими проводами в електрощиті.
6
З боку розетки з'єднайте з фазою будь-який з 2-х проводів, потім увімкніть автомат в електрощиті і за допомогою індикатора фази знайдіть провід, на який ви подали харчування.
7
Вимкніть автомат і промаркируйте цей провід з боку електрощита і з боку розетки аналогічним чином, як ви промарковані фазу. Значок нуля так і пишеться «0».
8
Від'єднайте промаркірований дріт від фази.
Електроенергія підводиться до квартири за двома проводам : фазному і нульовому. Нульовий провід з міркувань безпеки слід підводити до люстри безпосередньо, а фазний - через вимикач, при цьому різьбова частина патрона повинна бути з'єднана з нульовим проводом. Відрізнити їх один від одного допоможуть спеціальні пристосування.
Вам знадобиться
  • - індикатор фази;
  • - гумові рукавички.
Інструкція
1
Купіть в господарському магазині прилад для визначення фазного проводу. Він може бути одного з наступних типів: з неоновою лампою, з світлодіодом, а також з рідкокристалічним індикатором. Або зберіть такий пристрій самостійно, з'єднавши послідовно добре ізольований щуп, резистор на 1 мегаом і 0,5 ват, неонову лампочку і сенсор.
2
Щоб визначити нульовий провід за допомогою пристрою на основі неонової лампи, торкніться сенсора, після чого, ні в якому разі не торкаючись до жала викрутки або щупу (в залежності від виконання приладу), торкніться оголеною частини дроти. Іншу руку обов'язково тримайте за спиною, щоб випадково не торкнутися їй інших струмоведучих частин. Якщо неонова лампа світитися не буде, цей провід - нульовий, якщо буде - фазний.
3
Індикатор, в якому замість неонової лампи використовується світлодіод, більш універсальний. Їм можна не тільки визначати наявність фазної напруги, а й грубо вимірювати опір. Недоліком його є необхідність періодично міняти батарейки. Користуйтеся ним так само, але сенсора не торкайтеся - тримайте викрутку за корпус. Сенсор використовуйте лише при перевірці провідності знеструмлених ланцюгів. Таким приладом можна користуватися в гумових рукавичках, що усуває небезпеку торкання сусідніх провідників, наприклад, при випадковому скользінню жала. Замінюйте батарейки індикатора лише тоді, коли він відключений від будь-яких зовнішніх ланцюгів.
4
Прилад, обладнаний шкальні рідкокристалічним індикатором, для вимірювання опору непридатний, зате їм можна користуватися для визначення наявності напруги в низьковольтних ланцюгах. Саме в останньому випадку при вимірах торкайтеся до сенсора. Коли ж визначається наявність фазної напруги у звичайній квартирній проводці, тримайте його лише за корпус, аналогічно світлодіодному. Якщо на екранчику НЕ почорніло ні одну поділку, дріт є нульовим. Даний індикатор також допускає роботу в гумових рукавичках, а батарейок не вимагає.
Зверніть увагу
Визначивши нульовий і фазний дроти, перед здійсненням подальших монтажних робіт відключіть автомат. Не користуйтеся індикаторами при напрузі понад 500 В.