Як змішувати кислоту і воду.

Як змішати два рідких речовини? Наприклад, якусь кислоту і воду? Здавалося б ця задача із серії «двічі два - чотири». Що може бути простіше: злити дві рідини разом, в який-небудь підходящої ємності, і всі справи! Або влити одну рідину в ємність, де вже знаходиться інша. На жаль, це та сама простота, яка, за влучним народним висловом, гірше злодійства. Оскільки справа може закінчитися вкрай сумно!
Інструкція
1
Є дві ємності, в одній з них міститься концентрована сірчана кислота, в іншій - вода. Як їх правильно змішати? Лити кислоту у воду або, навпаки, воду в кислоту? Ціною неправильного рішення в теорії може стати низька оцінка, а на практиці - в кращому випадку, сильний опік.
2
Чому? А тому, що концентрована сірчана кислота, по-перше, набагато щільніше води, а по-друге, надзвичайно гігроскопічна. Іншими словами, вона активно поглинає воду. По-третє, це поглинання супроводжується виділенням великої кількості тепла.
3
Якщо в ємність з концентрованої сірчаної кислотою почнуть доливати воду, перші ж порції води «розтечуться» по поверхні кислоти (оскільки вода набагато менш щільна), і кислота почне жадібно поглинати її, виділяючи тепло. А цього тепла буде так багато, що вода буквально «скипить» і бризки полетять в усі сторони. Природно, не минувши невдалого експериментатора. Обпектися і «чистим» окропом не дуже приємно, а якщо врахувати, що в водяних бризках напевно буде ще кислота. Перспектива стає зовсім невеселою!
4
Саме тому багато поколінь вчителів-хіміків змушували своїх учнів буквально зазубрювати правило: «Спочатку вода, потім - кислота! Інакше трапиться велика біда! »Концентровану сірчану кислоту слід додавати у воду, маленькими порціями, при перемішуванні. Ось тоді вищеописана неприємна ситуація не відбудеться.
5
Резонне питання: з сірчаною-то кислотою зрозуміло, а як бути з іншими кислотами? Як правильно змішувати їх з водою? У якому порядку? Необхідно знати щільність кислоти. Якщо вона щільніше води, наприклад, концентрована азотна, її точно так само, як сірчану, слід доливати у воду, дотримуючись вищевказані умови (потроху, при перемішуванні). Ну, а якщо щільність кислоти дуже незначно відрізняється від щільності води, як у випадку з оцтовою кислотою, тут вже без різниці.