Як знайти логарифм числа.

На практиці найчастіше застосовуються десяткові логарифми, які прийнято називати стандартними. Для їх знаходження складено спеціальні таблиці, використовуючи які можна знайти значення логарифма будь-якого позитивного числа з тією чи іншою точністю, попередньо привівши його до стандартного вигляду. Для вирішення більшості завдань цілком достатні чотиризначні таблиці Брадиса з точністю до 0,0001, які містяться мантиси десяткових логарифмів. Характеристику можна легко знайти по одному виду числа. Звернення з таблицями вельми просте.
Вам знадобиться
  • - формула переходу від однієї підстави логарифма до іншого;
  • - чотиризначні математичні таблиці Брадиса.
Інструкція
1
Наведіть логарифм до стандартного вигляду, якщо його основа не дорівнює 10. Використовуйте формулу переходу від однієї підстави до іншого.
2
Знайдіть характеристику логарифма. Якщо число більше або дорівнює одиниці, то порахуйте кількість цифр в цілій частині даного числа. Відніміть з цієї кількості одиницю і отримаєте значення характеристики. Наприклад, у логарифма числа 56,3 характеристика дорівнює 1. Якщо число є десятковим дробом, меншою 1, то порахуйте в ній кількість нулів до першої цифри, відмінною від нуля. Зробіть негативним Отримане значення характеристики. Наприклад, у логарифма числа 0,0002 характеристика дорівнює -4.
3
Визначте число для знаходження мантиси як ціле. Проігноруйте в даному числі кому, якщо вона є і відкиньте всі нулі, що стоять в кінці числа. Положення коми в десятковому числі і останні нулі ніяким чином не впливають на величину мантиси. Запишіть утворилося ціле число. Наприклад, у логарифма числа 56,3 воно дорівнює 563. Залежно від того, скільки цифр міститься в цьому числі, залежить алгоритм роботи з чотиризначними таблицями. Існує три типи алгоритмів.
4
Знайдіть мантиссу логарифма, виконавши наступні дії, якщо число для її знаходження є тризначним. Знайдіть в чотиризначних математичних таблицях Брадиса таблицю XIII «мантиссу десяткових логарифмів». Перейдіть на строчку, що містить в першому стовпці «N» ці дві перші цифри числа, за яким шукається мантиса. Наприклад, якщо маємо число 563, то шукайте рядок, де в першому стовпі варто 56. Потім просувайтеся по цій сходинці вправо до її перетину зі стовпцем, номер якого збігається з третьою цифрою вихідного числа. У нашому прикладі це стовпець з номером 3. На перетині знайденої рядка і стовпчика знаходиться значення мантиси. Мантиса, знайдена по числу 563 дорівнює 0,7505.
5
Знайдіть мантиссу логарифма, виконавши наступні дії, якщо число для її знаходження складається з двох або однієї цифри. Припишіть подумки до цього числа така кількість нулів, щоб воно стало тризначним. Якщо число дорівнює 56, то виходить 560. Знайдіть мантиссу за отриманим тризначного числа. Для цього виконайте дії з кроку 4. Мантиса по числу 560 дорівнює 0,7482.
6
Знайдіть мантиссу логарифма, виконавши наступні дії, якщо число для її знаходження є чотиризначним. Знайдіть мантиссу для числа, зображеного першими трьома цифрами даного числа. Для цього виконайте дії з кроку 4. Потім пересувайтеся по горизонтальній рядку від знайденої мантиси в праву частину таблиці, розташовану за вертикальною жирною рискою і містить поправки на четверту цифру. Знайдіть в області поправок стовпець з номером, що збігається з четвертою цифрою числа. Додайте поправку, що знаходиться на перетині рядка і стовпчика, до мантисі, знайденої по тризначного числа. Наприклад, якщо число для знаходження мантиси одно 5634, то мантиса по 563 дорівнює 0,7505. Поправка по цифрі 4 дорівнює 3. Остаточний результат дорівнює 0,7508.
7
Знайдіть мантиссу логарифма, виконавши наступні дії, якщо число для її містить більше чотирьох цифр. Округліть число до чотирьох знаків так, щоб всі цифри, починаючи з п'ятої, були нулями. Відкиньте останні нулі і знайдіть мантиссу по чотиризначний числу. Для цього виконайте дії з кроку 7.
8
Знайдіть логарифм числа як суму характеристики і мантиси. У розглянутому прикладі логарифм числа 56,3 дорівнює 1,7505.