Як розрахувати обсяг бочки.

Багато будівельні матеріали, паливо, харчові продукти надходять на оптові бази в ємностях циліндричної або близької до них форми. Це можуть бути бочки, цистерни або бідони. У всіх подібних випадках для визначення кількості речовини необхідно спочатку обчислити об'єм. Форма таких ємностей може дещо відрізнятися від класичного циліндра, тому і методи розрахунків будуть відрізнятися.
Вам знадобиться
  • - інструменти для вимірювання довжини;
  • - калькулятор.
Інструкція
1
Бочка може мати правильну циліндричну форму. В цьому випадку її підставу являє собою коло. Якщо є можливість, знайдіть центр підстави, проведіть через нього діаметр і виміряйте. Розділіть його на 2. Вийде радіус. Це можна зробити у лежачої на боці або перевернутої бочки. Коли такої можливості немає, виміряйте довжину окружності підстави і знайдіть радіус за формулою R = P/2 ?, де R - радіус основи, а P - довжина кола.
2
Виміряйте висоту бочки. Це найлегше зробити рулеткою. Для точності накресліть на боці лінію, яка буде строго перпендикулярна основи. Обчисліть обсяг бочки по тій же формулі, що і обсяг будь-якого іншого циліндра. V =? * R2 * H, де V - об'єм, R - радіус основи бочки, H - висота.
3
Підстава бочки не обов'язково являють собою окружність, а бічна поверхня може бути зігнутою. В цьому випадку вам необхідно зробити ще кілька вимірів. Якщо її боки зігнуті по параболі або по дузі кола, обчисліть або заміряйте ще діаметр середнього перерізу. Позначте діаметр основи як D ', а площа середнього перетину як D' '.
4
Обсяг бочки, бокова поверхня якої вигнута по дузі кола, обчисліть, помноживши число? на 1/12 висоти і на суму подвоєного квадрата діаметра середнього перерізу і квадрата підстави. Це можна виразити формулою V =? * H/12 * (2D''2 + D'2), де H - висота, D 'і D' '- відповідно діаметри підстави і середнього перерізу, а V - об'єм.
5
За схожим принципом обчислюється і обсяг бочки, бокова поверхня якої вигнута по параболі. Він дорівнює добутку числа? на 1/15 висоти і на суму подвоєного квадрата діаметра підстави, твори обох діаметрів і 0, 75 квадрата діаметра підстави). Ця дія може бути позначено формулою V =? * H/15 * (2D''2 + D '* D' '+ 0,75D'2).
Корисна порада
Якщо вам потрібно обчислити об'єм не реальною бочки, а заданої в задачі, виконайте необхідні побудови. Намалюйте саму бочки, позначивши на ній задані в задачі розміри. Вам мають бути відомі висота бочки і один з параметрів підстави і середнього перерізу. Щоб точніше уявити собі вигин по параболі або дузі кола, скористайтеся програмою AutoCAD. Вона дозволяє викреслити точну розгортку бочки, по якій дуже легко знайти параметри, що дозволяють обчислити об'єм.