Як вирішувати завдання з хімії.

Уміння вирішувати завдання з хімії може знадобитися не тільки школяру і студенту, але і робочому на виробництві, домогосподарці на кухні, садівникові на присадибній ділянці. Існує простий алгоритм, який дозволяє вирішити стандартні хімічні задачі.
Вам знадобиться
  • теоретичні знання з хімії на шкільному рівні.
Інструкція
1
До вирішення хімічної задачі необхідно підходити планомірно. Уважно розберіть її умова, запишіть в стовпчик всі дані. Переведіть всі величини в єдину систему виміру. Окремо запишіть шукану величину. На малюнку 1 представлені величини, які використовуються в стандартних шкільних завданнях і їх одиниці виміру.
2
Самий просто тип завдань - завдання, які вирішуються за допомогою одних розрахункових формул. В таких задачах немає необхідності складати рівняння реакції. Досить уважно подивитися на таблицю стандартних хімічних формул (малюнок 2), і вибрати ті формули, які будуть необхідні, щоб знайти шукану величину за відомими даними.
3
Більш складними є завдання, в яких вказані реагують речовини, в цьому випадку вам необхідно скласти рівняння реакціі.Вам знадобляться теоретичні знання про основні хімічних реакціях і з'єднаннях для того, щоб правильно встановити продукти реакції. Крім того, вам буде необхідно зрівняти коефіцієнти в уравненіі.Для зрівнювання коефіцієнтів треба пам'ятати, що кількість кожної речовини, що вступив у реакцію і загальну кількість речовини залишаються постояннимі.После того, як ви складете рівняння реакції, вам буде необхідно знайти кількість відомого речовини, а потім з його допомогою кількість невідомої речовини. Подальше рішення знову зводиться до підбору формули для знаходження шуканої величини.
4
Існує тип хімічних задач на надлишок/недолік. В цих завданнях необхідно обчислити кількості реагуючих речовин і, враховуючи коефіцієнти реакції, з'ясувати, якого речовини більше. Подальший розрахунок необхідно вести по речовині, якого менше, так як воно прореагує повністю, а ось речовина, що знаходиться в надлишку, частково залишиться непрореагировавшего.
5
Навчитися вирішувати стандартні хімічні задачі може кожен, педагоги кажуть, що необхідно прорешать близько 15 завдань кожного типу самостійно для того, щоб вирішувати їх впевнено.
У більшості випадків, у справжніх або колишніх школярів маються хоч якісь теоретичні уявлення про хімічні процеси. Але от рішення задачі з хімії - це досить складна ситуація, якщо немає певних навичок. А адже хімічна задача - це допомога на кухні при розведенні, наприклад, оцтової есенції або ж просто дружня підказка власним синочкові або сестричці. Згадаймо, як вирішувати задачі з хімії? Зазвичай, в 8 класі, перші завдання з використанням рівнянь хімічних реакцій відносяться до типу «Обчислення маси одного з продуктів реакції за відомою масою одного з вступають в реакцію речовин». Задача вирішується за допомогою хімічних формул, тому що найчастіше в завданнях ЄДЕ потрібен саме такий спосіб.
Інструкція
1
Завдання. Обчислити масу сульфіду алюмінію, якщо в реакцію з сірчаною кислотою вступило 2,7 г алюмінію.
2
Записуємо короткий условіеДано: m (Al) = 2, 7 гH2SO4Найті: m (Al2 (SO4) 3) -?
3
Перед тим як вирішувати задачі з хімії, складаємо рівняння хімічної реакції. При взаємодії металу з розбавленою кислотою утворюється сіль і виділяється газоподібна речовина - водень. Розставляємо коеффіціенти.2Al + 3H2SO4 = Al2 (SO4) 3 + 3H2Прі рішенні завжди потрібно звертати увагу тільки на речовини, для яких відомі, а також необхідно знайти, параметри. Всі інші в розрахунок не беруться. В даному випадку це будуть: Al і Al2 (SO4) 3
4
Знаходимо відносні молекулярні маси цих речовин за таблицею Д.І.МенделееваMr (Al) = 27Mr (Al2 (SO4) 3) = 27 • 2 (32 • 3 + 16 • 4 • 3) = 342Переводім ці значення в молярні маси (М), помноживши на 1г/мольM (Al) = 27г/мольM (Al2 (SO4) 3) = 342г/моль
5
Записуємо основну формулу, яка пов'язує між собою кількість речовини (n), масу (m) і молярну масу (M) .n = m/MПроводім розрахунки по формулеn (Al) = 2,7г/27г/моль = 0,1 моль
6
Складаємо два співвідношення. Перше співвідношення складається за рівнянням на підставі коефіцієнтів, що стоять перед формулами речовин, параметри яких дано або треба найті.Первое співвідношення: на 2 моль Al припадає 1 моль Al2 (SO4) 3Второе співвідношення: на 0,1 моль Al доводиться Х моль Al2 (SO4 ) 3 (складається, виходячи з отриманих розрахунків) Вирішуємо пропорцію, враховуючи, що Х - це кількість веществаAl2 (SO4) 3 і має одиницю виміру мольОтсюдаn (Al2 (SO4) 3) = 0,1моль (Al) • 1 моль (Al2 ( SO4) 3): 2моль Al = 0,05 моль
7
Тепер мається кількість речовини і молярна маса Al2 (SO4) 3, отже, можна знайти масу, яку виводимо з основної формулиm = nMm (Al2 (SO4) 3) = 0,05 моль • 342г/моль = 17, 1 гЗапісиваемОтвет: m (Al2 (SO4) 3) = 17,1 г
8
На перший погляд, здається, що вирішувати завдання з хімії дуже складно, однак це не так. І щоб перевірити ступінь засвоєння, для цього спочатку спробуйте вирішити цю ж задачу, але тільки самостійно. Потім підставте інші значення, використовуючи те ж саме рівняння. І останнім, завершальним етапом буде рішення задачі по новому рівнянню. І якщо вдалося впоратися, що ж - вас можна привітати!
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=qXRFQlMwmCE
Корисна порада
Чудовим помічником при вирішенні задач є посібник, перевірене часом «Завдання по хімії для вступників до ВНЗ» Г.П.Хомченко. І не бійтеся його використовувати - в ньому запропоновано вирішення задач з самих азів!