Як витягнути насос.

«Вже скільки їх упало в цю безодню ...». Мова в даному випадку йде не про трагічну долю людей, а про глибинні насосах, які іноді застряють в свердловинах або падають в них. Їх витяг пов'язане з багатьма труднощами, і не завжди закінчується успіхом. Справа ускладнюється ще й тим, що крім втрати самого насоса, іноді втрачається можливість подальшої експлуатації свердловини, на буріння якої витрачено багато коштів і часу. Тому для вилучення насоса не шкодують часу і сил, пробуючи самі різні способи.
Вам знадобиться
  • Ручна лебідка, набір слюсарного інструменту, зварювальний апарат, металеві труби? "І?".
Інструкція
1
Вибір способу вилучення насосаЕслі насос застряг, не намагайтеся одразу ж чіпляти тросик, на якому висить насос, до автомашини і смикати щосили. Перш ніж приступати до витягання насоса, обміркуйте можливі причини його застрявання і способи, які слід спробувати в першу очередь.Прічін застрявання насоса може бути декілька: засмоктування його піском-пливуном, перекіс в обсадної трубі, попадання між насосом і трубою шланга або проводу, зачеплення насоса за край обсадної труби.
2
Витягування насоса за тросікЕтот спосіб є очевидним, і саме з нього починають витяг насоса в будь-яких случаях.Прочно закріпіть (електрозварюванням або болтами) ручну лебідку на обсадної трубі таким чином, щоб нею можна було тягнути тросик, і вона не перекривала отвір труби.Зацепіте тросик за барабан лебідки і натягніть його зі значною силою. Увімкніть насос і зачекайте деякий час. Цей спосіб добре допомагає в разі засмоктування насоса піском. Вібрація працюючого насоса допомагає йому звільнитися з песка.Еслі це не допомагає, залиште насос на деякий час під натягом троса, час від часу включаючи і вимикаючи насос і постукуючи по тросіку.Попробуйте поперемінно тягнути за шланг, тросик і електричний дріт. При перекошування і заклинювання насоса в обсадної трубі це може допомогти випрямити його. Не натискайте занадто великого зусилля, щоб не обірвати шланг і електропровід.
3
Проштовхування насоса внізВозьміте довгу трубу? "І спробуйте проштовхнути нею насос вниз. Це може допомогти, якщо застрявання сталося від перекосу насоса або від попадання в зазор між ним і трубою шланга. Цей спосіб застосовується тільки в тому випадку, якщо насос знаходиться не дуже глибоко в свердловині.
4
Витягування насоса з максимальним усіліемЕслі вищеописані способи не привели до успіху, спробуйте витягувати насос з максимальним зусиллям. Зберіть разом попередньо натягнуті тросик, шланг, і електропровід намотайте їх на барабан ручної лебідки. Обертаючи лебідку з максимальним зусиллям, спробуйте витягувати насос. Результатом цих дій має стати або витяг насоса, або обрив троса, шланга і електропроводи. У першому випадку операцію слід вважати закінченою, у другому - перейти до наступного етапу вилучення.
5
Витягування насоса за допомогою спеціальної насадки випадку тупикової ситуації, коли всі застосовувані способи не допомогли, спробуйте витягнути насос за допомогою спеціальної насадкі.Закажіте ковалю виготовлення насадки-штопора. Вона виготовляється з прутка діаметром 14-16 мм, який завивається спіраллю у формі штопора. Зовнішній діаметр насадки повинен бути менше внутрішнього діаметра обсадної труби, внутрішній - приблизно рівним діаметру насоса. Зверху до насадки приварюється труба, внутрішній діаметр якої трохи більше зовнішнього діаметра труби? "(Для з'єднання з бурильної штангою) .Ізготовьте бурильну штангу із труб?". Штанга може складатися з декількох труб, які повинні з'єднуватися один з одним муфтовими гайками або муфтами, виготовленими з труби більшого діаметра з просвердленими отворами для штіфтованія.Прісоедініте насадку-штопор до бурильної штанзі і опустіть її в свердловину. Обертаючи штангу, спробуйте захопити насос насадкою. Це операція допомагає витягти насос в тому випадку, якщо він поглотился піском. Насос проходить всередину насадки і заклинюється там. Залишається тільки витягти насадку разом з насосом.Насадка-штопор може виявитися корисною і в тому випадку, якщо тросик, шланг і кабель обірвалися або випадково впали вниз. При обертанні насадки вони щільно намотуються на її спіраль, надаючи можливість витягти їх на поверхню.
Корисна порада
При роботі використовуйте страхувальний трос, прив'язуючи його до будь-якого інструменту, з яким працюєте. Інакше до насоса на дні свердловини можуть приєднатися бурильна штанга, лебідка, ключі і пр.