Як зробити греблю. Як роблять платини відео.

Для зрошення дач і садів потрібно багато води, але не завжди поблизу є природні водойми. Якщо взятися дружно всім разом, то можна влаштувати загальний ставок, спорудивши греблю.
Вам знадобиться
  • - Глина;
  • - Грунт;
  • - Торф;
  • - Дернина.
Інструкція
1
Спочатку необхідно вибрати місце під ставок. По карті або на місцевості визначте, місце, яке буде мати велику ємність і велику площу водозбору. Водозбірна площа - це територія, з якої стікають зливові і талі води, чим вона більше, тим більше буде прибувати води у ставок. Добре якщо велика ємність досягається глибиною при малому дзеркалі і малому розмірі греблі.
2
Дно і береги ставка повинні складатися з водонепроникного або малопроникними для води грунту - глини, суглинку. Берега не повинні бути занадто пологими, так як утворюється багато дрібних місць, які заростають травою - вода псується, ставок міліє. Занадто круті береги швидко розмиються. Дуже добре, якщо на дні ставка або вище його битимуть джерела, які поповнять водойму свіжою водою.
3
Греблю починайте робити в найвужчому місці струмка, балки або яру - так вам доведеться менше вести земляних робіт. Щоб вони не розмивали греблю, в безпосередній близькості від неї не повинно бути родніков.Сначала в місці розташування греблі прорийте рів і заповніть його добре утрамбованої глиною - це замок греблі. Потім робиться глиняна стінка, яка заглиблюється в дно і стінки яру - це екран греблі, а частина, заглиблена в дно, називається зубом.
4
Грунт для будівництва греблі використовуйте суглинний або супіщаний, з вмістом глини 30-40%. Визначити придатність грунту можна таким способом - візьміть склянку і наповніть його грунтом до половини, добре розмішайте, через 2-3 години муть відстоїться і пісок осяде на дно. Виміряйте шар піску і шар глини, якщо шар піску дорівнює 30 мм, а шар глини 20 мм, то це означає, що в ґрунті приблизно 40% глини.
5
Гребінь греблі повинен бути вище найвищого передбачуваного рівня води на один метр. Ширина греблі розраховується з того, буде вона пішохідної або проїжджої. Ширина пішохідної греблі заввишки 4 метри буде приблизно 3 метри. Крутизна укосів залежить від типу грунту - з великим вмістом глини вони більш крутие.Плотіну не варто робити при морозі і дощ. Слідкуйте за попаданням в грунт коренів дерев, коли вони згниють, утворюються отвори, через які буде йти вода. Поверхня греблі зміцните дернини з щільно зрослася дрібної травою. З боку ставу замість дернини краще взяти торф - він представляє собою міцну негниючу покришку.
Зверніть увагу
Дернину і торф пришивають до греблі вербовими прутами.
Корисна порада
У дна греблі виривається лігво для того, щоб туди містилася риба при спуску води.
Дамби і греблі можуть бути просто величезних розмірів. Наприклад, в деяких альпійських долинах подібні споруди можуть досягати рівня хмар і роблять з річок озера довжиною в кілька десятків кілометрів.
Інструкція
1
Головна відмінність дамби від греблі полягає в тому, що греблі насипаються з каменю, землі та гравію (в той час як греблі споруджують з бетону або залізобетону). Нижню частину дамби робіть дуже товстою, так як вона повинна витримувати тиск води. Для того щоб запобігти проникненню води крізь стіни дамби, її серцевину робіть з дуже щільного матеріалу, наприклад, з глини. Фундамент обов'язково зміцнюйте і ущільнюйте до самих глибин, тому що в іншому випадку є ризик підмиву дамби і витоку води по підземному шляху.
2
При будівництві дамб і гребель вкрай важливо не допустити зникнення річки. Для цього до початку будівельних робіт прокладете для неї нове русло, по якому вона буде текти протягом всього часу будівництва. Якщо ви проводите роботи у вузькій долині, де немає можливості побудувати нове русло, то зробіть спеціальний тунель, по яких вода буде направляється, минаючи будівельний майданчик. Якщо обійти місце будівництва все таки не представляється можливим, то зводите дамбу поступово і вкрай обережно, з кожним кроком відводячи воду через нові допоміжні канали.
3
Будуйте дамбу таким чином, щоб під час паводків була можливість перемикання на інший режим. Надлишки води повинні скидатися з тильного боку дамби за допомогою системи відвідних каналів - це допоможе вберегти всю систему від можливого збитку. Для того щоб погасити силу падаючої води, скористайтеся спорудою з потужних бетонних блоків. Уберегтися від руйнівної сили паводків допоможуть також і електростанції. Якщо відразу кілька електростанції побудовані один за одним, то вони забирають частину води за допомогою накопичувачів, тим самим запобігаючи затоплення довколишніх населених пунктів і вихід річки з берегів.