Як порахувати ухил у відсотках. позначення ухилу на плані.

З необхідністю порахувати ухил постійно стикаються архітектори, проектувальники, будівельники доріг і комунікаційних мереж, а також люди ряду інших професій. На земній поверхні дуже важко знайти ідеально рівну ділянку. Ухил виражається в градусах або у відсотках. Позначення в градусах показує кут кривизни поверхні. Але ухил може бути представлений і у вигляді тангенса цього кута, помноженого на 100%.
Вам знадобиться
  • - землемірний циркуль або рулетка
  • - топографічна карта;
  • - нівелір;
  • - папір та олівець.
Інструкція
1
Найзручніший спосіб визначити ухил - нівелювання. Цей інструмент дозволяє визначити і відстань між потрібними точками, і висоту кожної по відношенню до рівневої поверхні Землі. Сучасні цифрові нівеліри оснащені пристроями, що запам'ятовують. Для визначення ухилу залишається тільки знайти між ними різницю.
2
Формулу для обчислення ухилу у відсотках в цьому випадку можна представити у вигляді простого дробу .Чіслітель її являє собою різницю відміток, а знаменник - відстань між ними. Все це множиться на 100%. Таким чином, формула виглядає так: i =? H/l * 100%, де? H - різниця між оцінками, l - відстань, ai - ухил.
3
Однак не завжди є сенс купувати досить складний і дорогий інструмент. Значно частіше доводиться користуватися тими засобами, які є в розпорядженні. З такими ситуаціями найчастіше доводиться стикатися під час дачних робіт. Виберіть дві точки, відмітки яких вам відомі. Вони можуть бути, наприклад, позначені на плані ділянки, яка складається при розбивці території. Можливо, під рукою виявиться великомасштабна карта, де позначення висоти також нерідко бувають. На самій ділянці відмітьте ці точки кілочками і виміряйте відстань між ними за допомогою землемірного циркуля. Далі користуйтеся тією ж самою формулою, що і при користуванні нівеліром. Відстань має бути виражене в метрах.
4
Якщо вам потрібно визначити ухил по топографічній карті, уважно подивіться на позначення. Там обов'язково є горизонталі та відмітки. Горизонталлю в топографії прийнято називати слід перетину фізичної поверхні Землі з її рівневої поверхнею, і всі крапки тієї чи іншої горизонталі мають однакову абсолютне значення висоти. Відмітка виражає собою чисельне значення висоти тієї чи іншої точки. У правому нижньому кутку топографічної карти завжди знаходиться графік заставлянь, за яким можна дуже швидко визначити кут нахилу.
5
При роботі з топографічною картою врахуйте декілька моментів. Позначку точки знайдіть на найближчій до неї горизонталі. Якщо точка знаходиться на самій лінії, то чисельне значення її позначки точно співпадає з значенням. Для точок, що знаходяться між горизонталями, застосовується метод інтерполяції. У найпростіших випадках знаходиться просто середнє значення. Відстань обчисліть за масштабом. Знайдіть співвідношення різниці оцінок і відстані між точками і помножте дріб на 100%.
Зверніть увагу
На топографічних картах верх цифри позначки спрямований у бік підвищення рельєфу.