Як знайти північ без компаса. Як дізнатися напрямок без компаса.

Для того щоб вижити в екстремальних ситуаціях, необхідно вміти орієнтуватися на місцевості за відсутності компаса. Чи не навченому людині зробити це досить складно. Для того щоб хоча б приблизно уявляти, куди рухатися, необхідно володіти теоретичними знаннями з орієнтування на місцевості та вміти визначати сторони світу по сонцю, зіркам, місяцю, годинах і різним прикметам.
Інструкція
1
Визначте північ за наручним годинником зі стрілками. Покладіть годинник в горизонтальній площині таким чином, щоб годинна стрілка була направлена на сонце. Якщо ви побудуєте бісектрису між годинниковою стрілкою (тобто напрямком на сонце) і напрямом на 12 годин, то визначте напрямок на південь. Відповідно, північ буде в протилежному напрямку. Пам'ятайте, що південь до 12 годин буде з правого боку Сонця, а після 12 годин - з лівої. Використовуйте цей спосіб для орієнтації на місцевості з 6:00 ранку до 6:00 вечора.
2
Ви можете визначити північ, знаючи, в який час, яке положення на небі займає Сонце. Пам'ятайте, що в зимовий час Сонце в 10 годин знаходиться на південному сході, в 16 годин на південному заході, а о 22 годині на північному заході. Влітку ж Сонце сходить о 7 годині ранку на сході, в 13 годин воно на півдні, а в 19 годин вечора - на заході. Виходячи з цих відомостей розрахуйте, де знаходиться північ.
3
Визначте північ по тіні. Для цього застроміть палицю висотою близько 1 метра вертикально в землю і відзначте, де закінчується тінь, яку вона відкидає. Через півгодини Сонце переміститися, відповідно, переміститися і тінь від палиці. Відзначте нове місце, де буде закінчуватися тінь. З'єднайте позначки. Отримана лінія, спрямована в бік останньої позначки, буде вказувати на схід. Знаючи, де схід, визначте північ.
4
Для визначення півночі в лісі використовуйте природні ознаки сторін горизонту. Пам'ятайте, що мурашники більш пологі з південної сторони і примикають до каменя або до дерева також з південної сторони. Ягоди швидше за все будуть дозрівати з південної сторони, а смола на хвойних деревах виступає з півночі. Лишайники і мохи будуть рости з північного боку каменів. Враховуйте, що в сиру погоду на стовбурах сосен з півночі темна смуга. Пам'ятайте, що навесні лунки навколо дерев витягнуті на південь, тому з південного боку сніг таїть швидше.
Зверніть увагу
Пам'ятайте, що перераховані способи мають велику погрешность.Іспользуйте кілька способів для більш точної оріентаціі.Не довіряй кронах і річним кільцям!
Корисна порада
Враховуйте, що Сонце переміщається за годину на 15 ° Починаючи шлях, завжди визначте свій напрямок щодо сторін горизонту і постійно звіряйте свій курс.