Як визначити тему, основну думку тексту.

Іноді текст буває складений таким чином, що з першого прочитання зрозуміти його зміст і основну ідею просто неможливо. З цим ще можна змиритися, якщо для пошуку вірної відповіді у вас багато часу. Якщо ж складний варіант попадається на іспиті, то невміння виділити головне стане серйозною проблемою.
Інструкція
1
В есе та міркуваннях основна думка розміщується в другій половині тексту. У будь-якого жанру є свої правила, і автори це прекрасно знають. Тому, в багатьох творах «вільної форми», що складаються з вільних міркувань, застосовується класична структура: введення - основна частина - висновок. «Головна думка», ключова теза роботи поміщається саме в «основній частині», в той час як решта тексту це пошук аргументів і висновки з самого тези.
2
Не намагайтеся розуміти тексти буквально. Якщо написаний текст не містить міркувань, а є закінченим і цільним розповіддю, то він зовсім не обов'язково повинен розумітися дослівно. Як приклад можна взяти один з варіантів тесту ЄДІ з російської мови: він містив історію про коня, яка жила недалеко від пансіонату. Ключовим моментом тексту було те, що смерть тварини ніхто не помітив, і жаліти її було нікому. Безумовно, текст абсолютно не про «захист навколишнього середовища», як може здатися: тварина тут є метафорою «маленької людини», який не несе для суспільства фактичної користі. На жаль, не існує універсального способу «розгадати» подібні розповіді - варіантів може бути маса, і вміння визначити вірну ідею приходить з досвідом.
3
Теми творів завжди позитивні. Перший критерій, за яким відбирають роботи, з якими доведеться працювати школярам - «правильна» тематика. Рідко трапляються справді незвичайні і спірні питання: точка зору автора, як правило, явно позитивна і вимагає з собою угоди. Це може бути «повага до ветеранів», «любов до батьківщини», «важливість читання книг» або щось в цьому роді. Якщо вам здається, що основна думка тексту носить суперечливий характер, то ретельно вивчіть запропонований текст ще раз. Можливо, ви не побачили авторську іронію чи невірно зрозуміли зміст тексту.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=n_hXkPksL7U