Як визначити падіння річки.

Падінням річки називають різницю висот між двома її точками, відстань між якими відомо досліднику. Його можна визначити як для всієї річки, так і для окремого її ділянки. Знати цей параметр необхідно для будівництва гребель і шлюзів, для складання карт тієї чи іншої місцевості, а також для того, щоб обчислити ухил річки. Можна обчислити повне або часткове її падіння.
Вам знадобиться
  • - топографічна карта;
  • - нівелір;
  • - 2 рейки довжиною 1 м;
  • - 2 рейки довжиною 0,5 м;
  • - 1 рейка довжиною 2 м;
  • - олівець і папір.
Інструкція
1
Повний падіння річки визначте по топографічній карті. Знайдіть на ній позначки абсолютної висоти витоку і гирла. Исток завжди знаходиться вище гирла, навіть якщо мова йде про рівнинній спокійній річці. На топографічній карті завжди позначені горизонталі, відповідні абсолютній висоті даної ділянки. На горизонталях проставлені відмітки. За ними можна визначити напрямок ухилу, низ цифри спрямований у бік пониження місцевості. Якщо витік або гирлі річки знаходяться не на лінії горизонталі, візьміть приблизну оцінку. У геодезії і картографії іноді застосовується інтерполяція «на око», коли береться середня відмітка між тими, що проставлені на горизонталях. Для шкільної завдання такої спосіб цілком годиться. Відніміть від абсолютної висоти витоку абсолютну висоту гирла. Це і буде повне падіння річки.
2
Для визначення падіння на окремій ділянці знайдіть великомасштабну карту. Знайдіть на ній верхню за течією точку, з якої необхідно почати завмер. Визначте нижню точку, де завмер буде закінчуватися. Знайдіть ці точки на місцевості.
3
Для замірів знадобиться нівелір. Професійний лазерний, цифровий або оптичний інструмент для такого експерименту необов'язковий. Найпростіший прилад, яким людство користувалось протягом багатьох століть, можна зробити самим. Візьміть 2 рейки перетином 5х2 см. Одна з них, довжиною 0,5 м, кріпиться строго перпендикулярно кінця іншої. Повинна утворитися конструкція у формі літери Т. При цьому загальна висота дорівнює суворо 1 м. До середини півметрової рейки за допомогою цвяха або шурупа прикріпіть нитку з схилом. Довжина її не менше півметра. Від цвяха вниз по довгій рейці накресліть пряму лінію для точного встановлення вертикалі по схилу. Корисно також в нижній точці цієї лінії вбити невеликий цвях для точного прицілювання в вістрі схилу. Всі торці рейок зробіть плоскими. Необхідно 2 таких нівеліра.
4
Зробіть рейку з поділками. Вони повинні відповідати по довжині необхідної точності вимірювання. Викрасьте рейку по розподілам в чергуються смуги червоного і білого кольору. Це полегшить роботу на місцевості.
5
У верхній базової точці поставте кінець рейки у воду, щоб він досяг дна. Робити це треба на мілководді, щоб рівень води був чітко видно на тлі рейки. Перший нівелір повинен бути прицілом по горизонтальній планці чітко в ту точку рейки, де її стосується поверхню води. При цьому він встановлюється строго вертикально по схилу. Учасник експерименту змінює рейку на другий нівелір і встановлює його нижче за течією, прицілюючись верхньою планкою в основу першого приладу. Після цього він залишається на місці, а той, у кого знаходиться перший нівелір, спускається нижче за течією і прицілюється в основу другого. Так, чергуючись, дослідники проводять нівелювання до нижньої точки виміру, зазначеної на карті. При цьому необхідно вести рахунок встановлюваних нівелірів.
6
Якщо в кінцевій точці виміру встановити нівелір на всю висоту не виходить, то до передостаннього приладу прикладається рейка і прицілювання виробляється в одне з поділок, що враховується при остаточних розрахунках. Оскільки висота кожного нівеліра дорівнює рівно 1 м, різниця висот в метрах виходить рівної цілому кількістю нівелірів плюс-мінус поправки на передостанній рейки. Це і є падіння річки на даній ділянці.
Корисна порада
Бажано встановлювати нівеліри підставою на який-небудь досить щільний і добре видимий предмет. Таким предметом може бути, наприклад, камінь. Це полегшить наблюденія.Ізмеренія можна проводити як по одному, так і по двох берегах річки. Головне - забезпечення гарної видимості сусіднього нівеліра, а не відстань між ними. З цієї ж причини виміри найкраще проводити в тиху хмарну погоду, щоб випаровування від річки і потоки теплого повітря не вносили спотворення в спостереження. У разі рівнинної річки з малим перепадом висот доводиться застосовувати оптичний нівелір, так як відстані між точками нівелювання виходять дуже великі. Рейку можна розфарбувати смугами шириною по 10 або 20 см.