Як зробити чум.

Здавна народи, що живуть в кочових умовах, використовували як помешкання переносні чуми. Ці споруди являють собою конструкції з декількох десятків дерев'яних жердин, укритих шарами з відповідних матеріалів, таких як оленячі шкури, грубі тканини і гілки дерев.
Вам знадобиться
  • - 30 жердин;
  • - 3 бруска;
  • - ніж;
  • - сокира;
  • - мотузка;
  • - брезент;
  • - лопата.
Інструкція
1
Від передбачуваного розміру майбутнього чума залежить кількість необхідних матеріалів, використовуваних при його будівництві. Для будівлі середньої місткості знадобиться близько тридцяти жердин. Жердиною називають гладкий тонкий стовбур дерева, без гілок і сучків. Довжина жердин також має значення при створенні чума. Чим довше жердини, тим більше людей може одночасно в ньому перебувати.
2
Зберіть потрібну кількість деревних стовбурів з відповідними властивостями. Оптимальна довжина жердини для середнього чума - чотири метри. Не беріть занадто товсті стовбури. Товщини в 8-9 сантиметрів буде цілком достатньо. Добре заточеним ножем або сокирою обстругати жердини, видаляючи всі виступаючі елементи.
3
Візьміть три жердини і зв'яжіть їх верхні кінці мотузкою або дротом. Встановіть вийшла триногу на обраному місці. Вона послужить каркасом для решти жердин. До тринозі можна додатково прив'язати три розчалювання. Це невеликі бруси, які прикріплюються перпендикулярно до жердин. Згодом за них підвішують казанок з їжею.
4
До закріпленому каркасу поступово прикріпіть залишилися жердини. Викладайте їх рівномірно, по черзі. Оптимальна відстань між жердинами - три десятки сантиметри. На ділянці, в якому буде вхід, відстань зробіть більше. Верхній кінець кожної жердини притулите до тринозі. Огляньте конструкцію. Вона повинна мати форму конуса.
5
Після того, як всі жердини займуть свої місця, покрийте чум додатковими зміцнюючими матеріалами. Найбільш зручний варіант - укриття остова брезентовим полотном. Але за відсутності брезенту можна скористатися більш трудомістким способом. Вам доведеться зібрати достатню кількість природного матеріалу. Оплете жердини великою кількістю гнучких гілок, а потім укрийте чум шарами з лапника або кори.
6
У середині чума обладнайте вогнище. Викопайте для нього неглибоку ямку і оточіть її низьким земляним валом. Обов'язково залишіть невеликий отвір у верхній частині чума. Через нього дим від багаття зможе виходити назовні.