Як навчитися рахувати на рахівницях.

Ще залишилося в пам'яті той час, коли найпростіші калькулятори були розкішшю, а про комп'ютери й мови не було. Продавці, поштові працівники і навіть банківські службовці користувалися рахунками.
Інструкція
1
Рахунки - найпростіший обчислювальний апарат, який являє собою лічильні кільця, нанизані на тонкі спиці. Обрамлені єдиної канвою, рахунки містять в собі всю систему чисел - одиниці, десятки, сотні і т.д. На верхніх рядах рахунок розташовані цілі числа, причому їх значення зменшується з кожною наступною спицею: від сотень тисяч до одиниць. Під коротким рядом «кісточок» розташовані дробові числа: від десятих до тисячних.
2
Найпростішими обчисленнями на рахунках є додавання і віднімання. Числа набираються починаючи з першого ряду цілих: від 1 до 10. Наступний радий (на одну спицю вгору) - від 11 до 20 і т.д. Набирайте необхідне число, пересуваючи «кісточки» з відповідного ряду справа наліво. Коли один ряд на спиці заповниться, скористайтеся числами більшого значення - тобто одна «кісточка» верхнього ряду замінює 10 «кісточок» нижнього. Складаючи числа, додавайте «кісточки» у відповідні ряди. Щоб порахувати остаточний результат, «спускайтеся» внизу вгору - мільйони, тисячі, сотні і т.д.
3
Віднімання на рахунках проводиться таким же способом, що і додавання, тільки в зворотному порядку. Тобто віднімаючи з одного числа інше, прибирайте «кісточки» з відповідних рядів. Таким чином, під час підрахунку рухайтеся зверху вниз. Остаточну суму ви дізнаєтеся, підрахувавши кільця, що залишилися в лівій стороні рахунок.
4
Для кожного числа множення на рахунках проводиться різними способами. Якщо вам потрібно помножити на 2 або 3, замініть цю дію складанням, «плюсуючи» число 2 або 3 рази відповідно. Множення на 4 - це додавання (2 * 2).
5
Щоб помножити на 5, перенесіть всі кісточки рахунок на одну лінію вгору (тобто помножте його на 10), потім ділите число навпіл в розумі.
6
Щоб помножити число на 6, його потрібно помножити на 5 описаним вище способом, потім до отриманого результату додати число, яке було на початку обчислень.
7
Щоб помножити на 7, спочатку помножте число на 10, а потім від отриманого значення відніміть множиться число три рази.
8
Множення на 8 або 9 замінюють множенням на 10, але без переносу 2х або 1й (при множенні на 8 і 9 відповідно) кісточки наверх.
9
Множники, наступні після 10, «розкладають» на складові. Наприклад, вам потрібно помножити на 12 - ви розкладає цей множник на 10 і 2. Складіть число з самим собою (помножте на 2), потім додайте до нього подесятереною значення.
10
Поділ на рахунках - процес складний і доступний тільки професіоналам. У колишні часи потрібно було проходити спеціальне навчання, щоб освоїти поділ.