Як створити схему.

Схема - один з найзручніших способів записувати інформацію. Простий конспект, порядкова запис часто незручні. Список не завжди прийнятний. Схема ж підходить практично для будь-якого типу інформації, вона наочна, інформацію можна вважати відразу, не потрібно вдумуватися в суть довгих речень з кількома підрядними.
Інструкція
1
Створити схему можна на комп'ютері, наприклад, у програмі Word. Для цього вам знадобляться навички роботи з малюнками. Ви повинні вміти створювати гуртки (або овали) і стрілки. Можете будувати схему з з'єднаних між собою квадратів (або прямокутників), а можете просто встановлювати якісь відносини між уже написаними словами (термінами, іменами, назвами) або числами, формулами - все залежить від того, в якій області знань ви працюєте. Тому хоч схематична запис інформації і зводиться до використання мінімуму коштів, якась свобода творчості все-таки у вас є.
2
Однак, перш ніж сідати за комп'ютер і починати орудувати кружечками і квадратиками, освойте базові принципи створення схеми на папері. Швидше за все, вам потрібно це тільки згадати: у школі чи вузі ви напевно встигли створити безліч таких схем - на заняттях з географії, історії, хімії. Схеми потрібні скрізь. Тому згадуйте: у схемі повинна бути відображена або ієрархія, або послідовність (дій, подій і так далі), або причинно-наслідкові зв'язки, або існуючі відносини між елементами схеми. Вона не повинна бути хаотичною, адже тоді це вже не схема, а просто клубок інформації. Чітко усвідомте собі, які цілі ви переслідуєте, чого хочете досягти, і не дозволяйте собі заплутується.
3
Завдяки тому, що даний спосіб запису інформації використовується в різних галузях знань, існує безліч типів схем. Наприклад, при складанні схеми пропозиції вам вже не знадобиться вигадувати якусь ієрархію, так як вона вже готова, потрібно тільки побачити її у вашому реченні і правильно записати. Розбір слова по складу - теж свого роду схема, і знову ж вам немає необхідності винаходити велосипед. Схема зовсім іншого роду - алгоритм дій, складений для власного задоволення або для вирішення якої-небудь задачі. Там вже доведеться самому упорядковувати інформацію.
4
У схемі можна відобразити увесь світ. Якщо ви вивчали ботаніку і анатомію, то пам'ятайте, що існують схеми будови дерев, схеми кровообігу. Системи людського організму, представлені на малюнку, - теж свого роду схема. Тому при обробці інформації таким чином враховуйте те, з яким матеріалом ви працюєте, чи є у вас уже укладена в самому явищі ієрархія, або ж вам потрібно самому знаходити дане і нове, з'ясовувати, якого роду відносини існують між компонентами схеми. Чи не малюйте, як кажуть, "з бухти-барахти", це ні до чого доброго не приведе. Але зате, коли ви приведете в порядок вже наявну інформацію, вам буде набагато легше засвоювати нову.