Як розробити стандарти.

Стандартизація процесів на будь-якому підприємстві допомагає скоротити часові та грошові витрати, що позитивним чином позначається на ефективності роботи. Компанії, що займаються роздрібним продажем, в цьому плані не виняток. Результатом аналізу ситуації, фіксації напрацювань на різних торгових точках стає створення стандартів мерчендайзингу.
Інструкція
1
Стандарти в мерчендайзинг потрібні щоб: - при відкритті нової точки не доводилося створювати заново правила ефективної викладки товару, який продає себе сам. Це дозволяє швидко і успішно запустити магазин; - навчання нових співробітників було більш швидким і менш витратним; - було простіше проводити контроль за торговими точками, оскільки з'являються єдині критерії оцінки.
2
Розробляти єдині стандарти можна як своїми силами, так і з залученням зовнішнього консультанта з мерчендайзингу. Кращий варіант - виділення одного зі співробітників, який працює разом з консультантом. При цьому працівник підприємства допомагає консультанту зрозуміти стратегію організації, дізнатися її цільову аудиторію, а також ділиться з ним уже існуючими напрацюваннями. Консультант на основі цього ділиться баченням ситуації з боку, виділяє слабкі сторони маркетингу компанії і пропонує способи їх поліпшення. Результатом спільної праці стає документ, званий мерчендайзинг-буком.
3
Структура документа наступна: 1. Теоретична частина. У ній відбиваються загальні основи мерчендайзингу і універсальні закони. У цьому ж розділі наводяться основні помилки при викладенні та презентації товара.2. Правила. У цьому розділі зазначаються вимоги до оформлення вхідної групи, розташуванню товарів в залі; умови підтримки порядку на стендах і полицях; основні положення презентації товару в залі; правила розміщення ценніков.3. Планограмма. Схема викладки і прив'язка товару до конкретного виду торгового оборудованія.4. Вимоги до санітарно-гігієнічному станом торгового залу, до освещенію.5. Принципи оформлення вітрин та інформаційного стенду.
4
Щоб з документом було зручно працювати, його роздруковують у вигляді буклет формату A5 для співробітників торгового залу і формату А4 для центрального офісу.
5
При всій своїй строгості, правила повинні бути застосовні в магазинах з різними архітектурними особливостями. З метою цього в буклеті прописуються пояснення, в яких межах персонал торгової точки може самостійно приймати рішення.