Як знайти ртуть.

Ртуть - унікальний елемент, адже вона є металом, що знаходяться при нормальних умовах в рідкому вигляді! Більше таких металів немає у всій таблиці Менделєєва. Пари ртуті надзвичайно отруйні і призводять до тяжких отруєнь, тому, дуже важливо вчасно виявити їх наявність в повітрі! Адже особливе підступність цього елемента в тому, що до пори до часу його негативний вплив ніяк не виявляється.
Вам знадобиться
  • - фільтрована папір;
  • - сіль міді;
  • - розчин йодистого калію.
Інструкція
1
Візьміть фільтрувальну папір (краще з великими порами), будь-яку розчинну сіль міді, наприклад, мідний купорос, розчин йодистого калію і розчин гіпосульфіту натрію (він же - тіосульфат натрію, раніше широко використовувався як компонент «закріплювача» в фотографічній справі ).
2
Наріжте папір прямокутними смужками невеликого розміру, наприклад, 2х5 см. Умочіть ці смужки в розчин мідного купоросу. Потім, трохи підсушивши, умочіть їх в розчин йодистого калію. Папір швидко стане коричневою.
3
Після цього смужки прополощіть в розчині гіпосульфіту натрію. Папір знебарвиться. Після промивання в чистій воді і підсушування смужки готові до вживання. Їх слід зберігати в темній, щільно закритій ємності.
4
В чому сенс проведених процедур? Спочатку смужки просочувалися сіллю міді, осідав на всій поверхні паперу (у тому числі, і в її порах). Потім, при взаємодії мідного купоросу з йодистим калієм, утворювалася нова сіль - йодиста мідь, і виділявся чистий йод. Сіль «концентрувалася» в порах, а йод - на «гладких» ділянках паперу, через що вона і приймала коричневий колір. Після промивання розчином тіосульфату натрію, йод віддалявся, а йодиста мідь залишалася в порах смужок. І з цього моменту папір ставала «індикаторної», придатної для виявлення ртуті.
5
Коли необхідно перевірити, чи не містяться в повітрі пари ртуті, приготовлені індикаторні смужки вийміть з ємності і розкладіть в приміщенні. Через кілька годин подивіться, не прийняла чи папір рожево-червоний відтінок. Якщо прийняла, значить, йодиста мідь вступила в реакцію з ртуттю, утворивши комплексне з'єднання Сu2 (HgI4), тобто повітря забруднене парами ртуті! Терміново вживайте заходів з видалення джерела забруднення та знезараженню приміщення.