Як навчити вимовляти букву р.

Ваша дитина злегка гаркавить? Легкі недоліки в звукопроизношении можна спробувати виправити і вдома, за допомогою тих же вправ, що і у логопеда. Організуйте щоденні заняття артикуляційної гімнастикою, нетривалі і захоплюючі, разом у вас все вийде!
Вам знадобиться
  • Дзеркало для дитини.
  • Ложечка.
Інструкція
1
Починайте з короткою дихальної гімнастики. Дихальні вправи вчать тривалості, силі і правильному розподілу видиху. Правильне дихання дає запас повітря в легенях для виголошення відрізків мовлення різної довжини. Головні правила - займайтеся в провітреному приміщенні, і в перервах між їжею, а також одягайте дитину у вільний одяг і стежте, щоб він під час занять не напружував плечі і руки. Наберіть таз з водою і влаштуйте змагання - повітрям, що видихається ганяйте легкі предмети: кораблики, барила з-під кіндер-сюрпризів, м'ячики пінг-понгу. Практично те ж робиться у вправі «Футбол»: м'ячики пінг-понгу задуває в сконструйовані ворота. Задуває справжні або уявні свічки. Пускайте мильні бульбашки. Пограйте в «Буль-бульки»: налийте в дві склянки води, один - майже повний, другий - менш ніж на половину. Візьміть коктейльні соломинки і запропонуйте дитині дути у воду через соломинку так, щоб вода не розплескати. Значить, в один стакан потрібно буде дути слабо, а в другій можна дути і сильно.
2
В якості розминки виконуйте чергування декількох статичних та динамічних вправ для мови. Статичні - це вправи, в яких становище мови фіксується на 10 секунд. Наприклад, «Пташенята»: рот широко відкрити, мова спокійно лежить у ротовій порожнині. У вправі «Лопаточка» рот відкритий, широкий розслаблений мову лежить на нижній губі. Також запропонуйте дитині витягнути язичок жалом (мова вузький, напружений), зробити чашечку мовою (передній і бічний краю мови підняті, але не стосуються зубів), згорнути язичок трубочкою (бічні краї загнуті вгору). Динамічні вправи виконуються в русі: пропонуйте робити маятник язичком від куточка до куточка розтягнутих губ, повільно цокати подібно конячці, зображати змійку, що витягає напружений мову-жало і швидко прибирає вглиб рота, облизувати широким язиком губи верхню і нижню по колу, ніби вони підведені варенням .
3
Використовуйте комплекс вправ для вироблення правильної вимови звуку «р». Він націлений на відпрацювання специфічних рухів мови - підйому спинки вгору, рухливості кінчика язика, а також уміння формувати безперервний повітряний потік по середині мови. При цьому стежте, щоб нижня щелепа і губи були не рухомі. Перелік вправ: • «Чистимо зуби» (широко відкрити рот і кінчиком язика "почистити" верхні зуби з внутрішньої сторони, роблячи руху мовою з боку в бік). • «Маляр» (посміхнутися, відкрити рот і "погладити" кінчиком язика піднебіння, роблячи мовою руху вперед-назад) • «Хто далі зажене м'яч» (посміхнутися, покласти широкий передній край язика на нижню губу і як вимовляючи довго звук "ф", здути ватку на протилежний край столу) • «Індик» (відкрити рот , покласти мову на верхню губу і широким краєм мови погладжувати її, не відриваючи. Темп - від повільного до швидкого, і додати голос, поки не почується «бл-бл», як у індика). • «Барабанщики» (посміхнутися, відкрити рот і постукати кінчиком язика по верхніх альвеол, на видиху багаторазово і чітко вимовляючи звук, що нагадує англійський звук "д", темп варіювати).
Корисна порада
Для закріплення навичок проводите заняття 3-4 рази на день, приблизно по 3-5 хвилин, щодня. В одному занятті використовуйте не більше 2-3 вправ, роблячи повтори по 5-7 разів. Якщо у дитини не виходить повторювати за зразком, допомагайте йому механічно, за допомогою держака ложечки.