Як визначити розчинність.

Що таке розчинність? Візьміть щіпку повареної солі і киньте її в склянку води. Перемішайте. Кількість солі почне швидко зменшуватися, через кілька секунд вона зникне. Зрозуміло, вона нікуди не поділася - просто перейшла в розчин. Додайте нову порцію, перемішайте. З нею станеться те ж саме. Це означає, що кухонна сіль (хлорид натрію) розчинна у воді. А наскільки добре вона розчинна? Як взагалі можна визначити розчинність речовини?
Інструкція
1
Налийте в склянку рівно 100 грамів води (100 мл) і почніть при перемішуванні насипати туди точні навішування солі. Ви побачите, що легко розчиниться і 5 грамів хлористого натрію, і 10, і 15, і 20. За прийнятими у хіміків правилам, добре розчинним вважається те речовина, 10 і більше грамів якого розчиняється в 100 грамах води при нормальних умовах. Відповідно, якщо розчиняється 1 грам і менш, то це - малорастворимое речовину. Якщо ж розчиняється зовсім мала кількість речовини - менше 0,01 грама, воно вважається практично нерозчинним. Наприклад, сульфат барію або бромід срібла.
2
Продовжіть досвід. Ви помітите, що нові порції хлориду натрію розчиняються все повільніше і повільніше, незважаючи на інтенсивне перемішування. І, нарешті, розчинення припиняється, коли в 100 грамах води знаходиться 35,9 грама хлористого натрію. Це означає, що розчин став насиченим, тобто нові порції речовини в ньому при нормальних умовах вже не розчиняються.
3
Таким чином, розчинність можна визначити дослідним шляхом, по черзі додаючи до води строго відведені навішування речовини і перемішуючи.
4
Чи залишається розчинність весь час постійної? Ні. І це теж легко перевірити дослідним шляхом. Почніть нагрівати насичений розчин хлориду натрію, поступово присипаючи до нього нові кількості солі. Ви побачите, що розчинність, хоч і потроху, підвищується. Наприклад, при 50-й градусах в 100 грамах води розчиняється 36,8 грамів солі, при 80-й градусах - 38,1 грама, а в киплячій воді розчиняється вже 39,4 грама солі.
5
Це лише окремий приклад. У деяких речовин розчинність з підвищенням температури різко зростає, у деяких, навпаки, зменшується. Розчинність газів же з підвищенням температури зменшується, оскільки їх молекулам за таких умов легше залишати розчин.
6
Існують «таблиці розчинності», в яких речовини, утворені різними аніонами і катіонами, чітко поділені на добре розчинні, мало розчинні і практично нерозчинні. Їх можна з успіхом використовувати, наприклад, для перевірки припущення, протече чи реакція до кінця (якщо одним з продуктів реакції буде малорастворимое або практично нерозчинний з'єднання).