Як відрізнити гліцерин від етилового спирту.

І гліцерин, і етанол - безбарвні прозорі рідини, відносяться до класу спиртів, тільки гліцерин - багатоосновними (має у своєму складі три ОН- групи), а етанол - одноосновний (відповідно, містить тільки одну ОН- групу). Яким чином можна відрізнити одну речовину від іншого?
Вам знадобиться
  • - пробірки;
  • - рідина гліцерину;
  • - рідина етанолу;
  • - лабораторні ваги;
  • - гідроксид натрію;
  • - мідний купорос;
  • - скляна воронка з паперовим фільтром.
Інструкція
1
Звичайно, щоб відрізнити гліцерин від етанолу, ви можете використовувати широко поширений серед хіміків спосіб - за запахом. Але краще до нього не вдаватися, оскільки пари багатьох хімічних речовин отруйні. Тим більше не варто пробувати рідини на смак. Цей метод порівняння повинен бути під забороною!
2
Етиловий спирт - текуча рідина, він менш щільний, ніж вода. Гліцерин - в'язка рідина, щільніше води. Візьміть дві мірні ємності однакової ваги (пробірки або маленькі лабораторні стакани з поділами), налийте в них однакова кількість рідин - наприклад, по 5 мілілітрів. Обережно нахиліть ємності, потім знову поставте вертикально. Спирт стече по стінках ємності миттєво, гліцерин же буде стікати повільно, «тягуче», залишаючи на стінках плівку.
3
По черзі зважте ці ємності на чутливих вагах (краще - лабораторних). Та, яка важить більше, містить гліцерин.
4
Також ви можете скористатися й іншим способом. Для цього почніть доливати до розчину солі міді розчин гідроксиду натрію. Майже відразу випаде синій осад гідроксиду міді - Cu (OH) 2. Перенесіть трохи цього осаду (краще - після його відділення на паперовому фільтрі) в прозору ємність з досліджуваним речовиною, енергійно розмішайте. Якщо там дійсно містився гліцерин, гідроксид міді розчиниться, і розчин прийме гарний насичений синій відтінок. Якщо ж в ємності містився етиловий спирт, такого результату не буде!
5
Ця якісна реакція заснована на здатності багатоатомних спиртів утворювати забарвлені гліцерати міді. Таким же чином, наприклад, можна відрізнити від етилового спирту етиленгліколь.
Зверніть увагу
Гідроксид натрію - їдка рідина, тому будьте обережні при роботі з даним елементом.