Як зібрати моторчик.

У магазинах іграшок продаються набори для складання діючих моделей колекторних електродвигунів. За принципом дії моторчик, виготовлений з такого набору, нічим не відрізняється від справжнього.
Інструкція
1
Придбайте набір для зборки демонстраційної діючої моделі колекторного електродвигуна. Орієнтовна вартість його становить від 300 до 450 рублів. Сучасні варіанти таких наборів, наприклад, фірми Meccano, випускаються в Китаї. Зазвичай в їх комплект поставки включено все необхідне, включаючи кріплення, але за винятком інструменту.
2
Якщо якір двигуна поставляється в розібраному вигляді, зберіть його. Намотайте все обмотки, приділяючи особливу увагу напряму їх намотування. Встановіть на колектор ламелі. Підключіть до них обмотки відповідно до таблиці, наявної в керівництві до набору. При цьому дотримуйте їх фазировку.
3
На що входить в комплект поставки набору підставу встановіть статор. У випадку, якщо постійні магніти в ньому ще не розміщені, розмістіть їх, дотримуючись вказане в інструкції розташування полюсів. Добре закріпіть магніти.
4
Вставте якір в статор відповідно до схеми збірки. Встановіть на підставу щіткотримач, а в нього - щітки.
5
Одягніть на ротор підшипники. Встановіть їх в утримувачі (якщо у вашому наборі вони не є єдиним цілим з підшипниками) і закріпіть на підставі.
6
Перевірте, чи повністю відповідає зібраний вами електродвигун схемою складання. Переконайтеся, що досвід проводиться не в атмосфері горючих або вибухонебезпечних газів, пари або суспензій. Підключіть моторчик до добре розв'язана від мережі джерела живлення з рекомендованими в інструкції параметрами. Він почне обертатися.
7
Спробуйте знизити (але не підвищити!) Напруга живлення моторчика, змінити полярність підключення джерела. Подивіться, що зміниться. Остерігайтеся підвищеної напруги самоіндукції, що виникає при комутації обмоток, а також при відключенні живлення. Спробуйте при вимкненому двигуні підключити між будь-якими двома ламелями якоря маленьку неонову лампочку. Закріпіть її так, щоб вона при обертанні нічого зачіпала і майже не порушувала баланс. Увімкніть двигун, і за світінням обертається лампочки ви переконаєтеся в тому, що напруга самоіндукції дійсно присутня.
Зверніть увагу
Не намагайтеся живити моторчик безпосередньо від мережі.
Корисна порада
Якщо в набір замість постійних магнітів входить обмотка статора, включіть її послідовно з колектором. У цьому випадку зміна полярності напруги живлення не викличе зміни напрямку обертання.