Як знайти гальмівний шлях.

Уникнути неприємних ситуацій на дорозі простіше, якщо знати, який шлях проробляє ваш автомобіль до повного гальмування. Наприклад, гальмівний шлях легкового автомобіля при, здавалося б, невеликій швидкості в шістдесят кілометрів на годину становить вісімнадцять метрів на сухій трасі, а на вологій - всі тридцять.
Інструкція
1
Гальмівний шлях - це те відстань, яку автомобіль проходить під час гальмування. Початком гальмівного шляху називається момент спрацьовування гальмівної системи автомобіля, а його кінцем - момент повної зупинки машіни.Дліна гальмівного шляху залежить не тільки від того, з якою швидкістю рухається автомобіль, але і від його маси, якості та зносу шин, стану автодорожнього полотна і погодних умов.
2
Існує кілька формул розрахунку гальмівного шляху. В їх основі лежить другий закон Ньютона.Для того, щоб розрахувати за цими формулами гальмівний шлях, необхідно знати прискорення, масу автомобіля і силу тертя (або прискорення вільного падіння і коефіцієнт тертя).
3
Існує й універсальна формула розрахунку гальмівного шляху, яка використовує фіксовані коефіцієнти, тому вона набагато зручніше у використанні, ніж інші. Вона виглядає наступним чином: гальмівний шлях = швидкість руху автомобіля в квадраті, помножена на коефіцієнт гальмування, поділена на коефіцієнт зчеплення з дорогою, помножений на 254.Коеффіціент гальмування для легкових автомобілів складає 1 і збільшується пропорційно габаритам транспортного засобу. Так, для вантажного автомобіля цей коефіцієнт дорівнюватиме максимальному значенню - 1,2.Коеффіціент зчеплення з дорогою залежить від погодних умов (чим гірше дорога, тим нижче буде коефіцієнт) і становить: 0,7 - для сухої дороги, 0,4 - для мокрої дороги, 0,2 - для засніженої дороги, 0,1 - для зледенілого асфальту.
4
Користуючись універсальною формулою для розрахунку гальмівного шляху необхідно мати на увазі, що вона не враховує такі важливі фактори, як точну масу транспортного засобу, знос шин і гальмівної системи автомобіля, тому вийшов результат може мати похибку до декількох метрів.