Як перевести градуси в кілометри.

Найчастіше відстані на картах між, наприклад, населеними пунктами не позначені. Водночас на шляховий карті мається градусна шкала по периметру. Чи можна з її допомогою визначити необхідні відстані в кілометрах і метрах?
Вам знадобиться
  • - кишеньковий калькулятор.
Інструкція
1
Почнемо з того, що з усіх мір довжини, існуючих в різних країнах, до дуговим градусам, хвилинам і секундам земної поверхні найбільш прив'язана морська миля. Вона спочатку і замислювалася таким чином. По суті, морська миля - це одна хвилина дуги земного меридіана.
2
При введенні міжнародної міри довжини - метра, виявилося, що в морській милі їх 1852,4. Таким чином, виходить, що в одній хвилині дуги меридіана на будь-якій карті - морський чи, сухопутної - один кілометр, вісімсот п'ятьдесят два метра і сорок сантиметрів. В одному градусі відповідно: 1852.4 х 60 = 111144 метра або 111 км, 144 м.
3
На морських картах судноводії визначають пройдений або шлях, що залишився, відстані до об'єктів за допомогою найпростішого вимірювача. Таким же чином ви можете чинити, працюючи з картою, скажімо, автомобільних доріг. Для цього голки вимірника поставте в крайні точки вимірюваного відстані і потім прикладіть на рамці карти до лінійки, розбитою на градуси , хвилини і секунди. Важливо для точності знімати показання відстані на тій же паралелі. Тому що при перенесенні на площину меридіани і паралелі зазнають природні перекручування (Меркаторская проекція). Чим ближче до полюсів, тим лінійний відрізок хвилини, наприклад, буде довшим. І якщо відстань, зняте на більш південній широті, заміряти на градусній сітці карти вище, показання в милях виявляться заниженими і навпаки.
4
Маючи на увазі, що ви, напевно, оперуєте малими відстанями, корисно знати наповнюваність секунди дуги меридіана. Ця інформація стане в нагоді вже і для піших туристів, і навіть в побутових ситуаціях. Одна секунда в результаті знову-таки нескладних арифметичних розрахунків складе у вас: 1852,4: 60 = 30,87, тобто приблизно 31 метр.
Зверніть увагу
Необхідно мати на увазі, що висотні перепади рельєфу місцевості не можуть бути враховані градуировкой меридіана - уявної дугою.
Корисна порада
Щоб виміряти криві частини маршруту, скористайтеся ниткою. Викладіть її належним чином, а потім прикладіть витягнуту до градусній шкалі карти.