Як визначити тип виробництва.

Усі підприємства, заводи, фабрики, а також окремі місця і ділянки класифікуються залежно від типу виробництва, визначення якого необхідно для ліцензування та складання звітності. Щоб визначити тип виробництва, використовуйте критерії, викладені в спеціалізованому класифікаторі.
Інструкція
1
Сучасні способи, що описують, як визначити тип виробництва, залежать від декількох факторів. Тому, щоб віднести виробничу діяльність вашого підприємства до того чи іншого типу, уважно вивчіть наступні критерії. По-перше, повну номенклатуру всіх випущених виробів, а також її сталість і обсяги випуску. Пам'ятайте, що при великій непостійній номенклатурі і незначних обсягах випуску кожного окремо взятого товару виробництво відноситься до одиничного. Якщо ваш завод або фабрика виробляє незначний постійний асортимент продукції у великих обсягах, віднесіть його до масового виробництва.
2
По-друге, виробляючи визначення типу виробництва, звертайте увагу, чи закріплені різні операції за конкретними робітниками. Враховуйте, що для масового виробництва характерно повне закріплення, при серійному типі таке закріплення здійснюється лише частково, а при відсутності поділу виробничого процесу на етапи сміливо віднесіть підприємство до одиничного виробництва. По-третє, проаналізуйте вживане обладнання, оснащення та інструмент, так як використання тільки спеціалізованих засобів характерно, в основному, виключно для масового виробництва.
3
Далі розгляньте такі критерії для визначення типу виробництва, як кваліфікація робітників, собівартість продукції, що випускається, а також спеціалізацію окремих ділянок і цехів. У випадку, коли на вашому підприємстві працюють некваліфіковані співробітники, собівартість продукції не висока, а за цехами спостерігається лише предметна спеціалізація, відносите підприємство до масового типу виробництва. Серійне виробництво виявити набагато складніше, для нього характерні середні показники, коли випускається продукція не носить масового характеру і регулярності, але при цьому проводиться досить великими серіями.
4
Бажаючи визначити тип виробництва, здійснюйте необхідні розрахунки, виходячи з графіка робочого часу співробітників, кількість вироблюваної продукції за звітний період. Потім складіть річний звіт, де всі показники вже будуть приведені в єдиній формі, завдяки якій ви побачите в розрізі і номенклатуру, і масштаб своєї продукції, трудомісткість і періодичність випуску, а також характер технології виробництва.