Як визначити ямб і хорей.

Ямб і хорей - це віршовані розміри. Двоскладові, бо складаються з двох складів, на один з яких падає наголос. В ямбе наголос падає на другий склад, в хореї - на перший. Ударний і безударний склад утворюють стопу.
Вам знадобиться
  • - папір,
  • - ручка або олівець;
  • - вірш для аналізу.
Інструкція
1
Ямб і хорей - двоскладові, найпростіші, віршовані розміри. Назва хорея сталося від грецького слова «танечний», походження слова «ямб» приписують однойменним музичному інструменту. Обидва розміру енергійні, завдяки ритмічному чергуванню ударного і ненаголошеного складів. Ямб і хорей часто можна зустріти в пісенному жанрі.
2
Хорей - віршована віршований розмір з наголосом на першому складі. Візьміть для розбору якийсь твір. Наприклад, всім відомі рядки А. С. Пушкіна: «Осінь імлою небо криє ...».
3
Розставте у всьому аналізованому тексті наголоси. Схематично позначте ударні і неударні склади. Ударні позначте!, Неударні -. Подивіться, що вийшло:! -! -! -! -.
4
Зауважте закономірність, на який склад постійно падає наголос. В двоскладової стопі повинен бути тільки один ударний склад, саме черговість ударних складів утворює розмір. Двоскладових є розмір, де з двох складів один ударний. В хореї наголос завжди падає на непарний склад, в розглядуваної рядку - на 1, 3, 5, 7 склад.
5
Зауважте, що ідеально підібрані слова з двох складів зустрічаються рідко. Тому можна зустрітися з характерним для двоскладових розмірів явищем як пиррихий - полегшена стопа, де ні на один склад не падає наголос. Щоб визначити розмір вірша, де зустрівся пиррихий, потрібно розставити наголоси в декількох рядках і вже робити висновок про розмір.
6
Наприклад, слова пісні Ю. Шевчука: «Що таке осінь - це небо,//Плачуча небо під ногами». Наголоси утворюють таку схему:! -! -! -! -! -//! - -! - -! -. У другому рядку двічі зустрічається пиррихий -по 2 і 4 стопі.
7
Ямб - двоскладова стопа з наголосом на другому складі. У рядку наголоси завжди падають на парні склади - 2, 4, 6, 8. Прикладом може послужити уривок з «Євгенія Онєгіна»: «Я вам пишу, чого ж боле,//Що я можу ще сказати?».
8
Розставте в словах наголосу і схематично зобразите ударні і неударні склади: -! -! -! -! -. Наголос завжди падає на парні склади: 2, 4, 6, 8.
Зверніть увагу
Щоб зробити висновок про розмір вірша, необхідно проаналізувати наголоси в декількох рядках.
Корисна порада
Рядки пишіть строго одна під одною, щоб перший склад першого рядка відповідав першому складі другого рядка, другий склад - строго під другим і так далі.