Як оформляти оферту.

У цивільному праві договір - угода двох або декількох осіб про встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ст. 420.1 ГК РФ). Процес встановлення угоди складається з оферти - пропозиції укласти договір і акцепту - прийняття такої пропозиції (ст.432-433 ГК РФ). З цього випливає, що оферта є за своєю формою проект договору, який буде укладений, коли адресат прийме без застережень всі запропоновані в оферті умови договору (ст.435 і 438.1 ГК РФ).
Вам знадобиться
  • Цивільний кодекс РФ, частина 1 розділ 3, частина 2.
Інструкція
1
Отже, оферта є проект договору, і вже в його преамбулі повинні бути чітко відображені зафіксувати дії адресата, вчинення яких, згідно ст.438.3 ГК є акцепт. Також преамбула може встановити термін вчинення дій, рівнозначних акцепту (ст.440 ЦК).
2
Найпростіший випадок оферти - цінник в магазині. Формально цінник є вираження публічного договору (ст.426), умови якого визначаються звичаями ділового обороту та/або нормами законодавства (ст.421 ЦК). Стосовно до магазину, акцептом є негайна оплата товару за запропонованою ціною (або 50% передоплати при отриманні товару і 50% через 24 години або moneyback, якщо так прийнято), - тим самим угода укладена; її умови регулюються Законом про торгівлю, про захист прав споживачів та іншими актамі.Такім чином, цінник визначає необхідну для прийняття оферти дію (акцепт означає, що умови договору відомі продавцю і покупцю, і прийняті ними в повному обсязі, встановленому законом). Інший приклад: Петров, бажаючи купити у Сидорова дачу, надсилає йому проект договору купівлі-продажу - формально попередній договір (ст.429 ЦК), - в якому (крім необхідних для цього виду угод умов) вказує умова: проект дійсний протягом 15 днів , в перебігу яких Сидоров вільний або прийняти його умови (направивши Петрову, скажімо, телеграму), або представити свої поправки до договору. Відповідно, договір з внесеними поправками є контроферти (тобто оферта Петрова Сидоровим відхилена, але Сидоров в свою чергу робить оферту Петрову з даного предмету), яку Петров в течії 15 днів або приймає, або відхиляє; після закінчення цього терміну проект договору оголошується недійсним. Також в проект може бути внесено умову про можливість і терміни відкликання оферти (ст.436).
3
Тут потрібно зробити примітку. Випадок з цінником - це випадок публічного договору, який організація, що представляє оферту (пропозиція продати, в даному прикладі це окремий випадок публічної оферти) зобов'язана укласти з кожним що звернулося. Зворотним боком публічного договору є реклама - пропозиція невизначеному колу осіб робити оферти (т.е пропозиції купити). Такі оферти, в яких одна із сторін договору не є конкретною особою, прийнято називати «вільними». І навпаки, другий випадок (з покупкою дачі) - це випадок «твердої» оферти. Для «твердої» оферти, як правило, застосовуються правила складання попередніх договорів; для «вільної» - правила складання публічних договорів, - відповідно природі, формі, необхідним і особливим умовам для кожного виду угод, що визначаються ГК РФ і окремими законами.