Як робити непрямий масаж серця.

Зупинитися серце у людини може з багатьох причин, і якщо він залишається один, то, на жаль, загине. Але якщо поруч хтось опинився, шанс на порятунок у потерпілого є. Для цього йому тільки необхідно правильно зробити штучне дихання, а також непрямий масаж серця. Ці навички може отримати кожна людина, в тому числі далекий від медичної сфери.
Інструкція
1
При зупинці серця операцію з порятунку людини необхідно починати якомога швидше, так у вас з'явиться більше шансів для успіху. Укладіть потерпілого на спину, причому обов'язково на чомусь твердому - на підлозі, на асфальті, якщо це відбувається на вулиці, або на який-небудь дошці. На м'якій поверхні ваш масаж не матиме жодного результату.
2
Закиньте назад його голову; одну руку підкладіть під шию, а інший - натиснете на тім'я, щоб мова трохи відсунувся від стінки гортані і відновилося вільне проходження повітря через рот. Потім постарайтеся відкрити людині рот, висунувши вперед нижню щелепу і натискаючи на підборіддя. Якщо в роті щось є, очистіть і покладіть на губи один шар серветки. Вам доведеться одночасно з масаж ем серця робити і штучне дихання - це потрібно обов'язково проводити в комплексі, оскільки інакше людину врятувати не вдасться. Звичайно, ідеальним варіантом може бути одночасна робота двох рятувальників. В той час, коли один робить масаж , інший може зайнятися штучним диханням. Але якщо іншого людини немає, можна впоратися і поодинці.
3
Для полегшення припливу крові до серця ноги постраждалого краще підняти, що-небудь під них підклавши. Потім звільніть грудну клітку людини від одягу. Встаньте на коліна зліва від нього.
4
Покладіть вашу ліву долоню туди, де знаходиться серце - на нижню частину грудини, а зверху на неї - праву долоню. Ваші пальці повинні бути підняті над ребрами.
5
Сильно натискайте на грудину випрямленими руками (згинати в ліктях їх не можна, інакше ви швидко втратите сили); використовуйте всю тяжкість тіла. Грудина повинна опускатися приблизно на 5 сантиметрів. Але не перестарайтеся, особливо якщо допомагаєте людині похилого віку, у якого кістки більш крихкі. Надавав на грудину, швидко відпускайте руки. Цей цикл повинен складати менше секунди. Всього необхідно зробити десь 80 натискань в хвилину.
6
Через кожні 15 натискань та відпускання ви повинні два рази вдихати потерпілому повітря в рот. Кожну хвилину перевіряйте пульс.
7
Коли у людини відновлюється робота серця, у нього звужуються зіниці, рожевіють мочки вух і губи, з'являється пульс. Але масаж продовжуйте робити до того моменту, поки у людини повністю не відновиться серцева діяльність. Якщо людина починає самостійно дихати, зіниці у нього вузькі, але пульсу немає, продовжуйте його оживляти до приїзду лікарів - зупинятися ні в якому разі не можна.
Непрямий масаж серця належить до групи реанімаційних заходів. Необхідно вміти не тільки його робити, а й знати, коли це необхідно, а коли ні. Даною технікою рекомендується оволодіти кожному.
Непрямий масаж серця - це штучний метод відновлення кровообігу. При цьому процедура здійснюється шляхом ритмічного і несильного натискання на грудну клітку. Під час цього процесу серце стискається між грудиною і хребтом.

Показання і протипоказання

Основним і єдиним показанням до проведення непрямого масажу серця є відсутність ознак скорочення серцевого м'яза: пульсу на сонних артеріях, розширення зіниць, неправильне дихання або зовсім його ісчезновеніе.Однако бувають випадки, коли проведення даного реанімаційного заходу не є ефективним - це травми, несумісні з життям, зокрема, пошкодження головного мозку.

Техніка проведення непрямого масажу серця

Перш за все, необхідно покласти потерпілого на тверду поверхню , тоді ефект від масажу буде великим. Прикладати руки необхідно на нижню третину грудини: саме під нею знаходяться м'язові освіти серця - желудочкі.Надавліваніе слід проводити не всією поверхнею долоні, а тільки тією частиною, яка ближче розташована до суглоба. Для того, щоб підсилити здавлювання, можна прикласти до тильній стороні однієї руки кисть інший. І швидкими поштовхами натискати на грудину. Після кожного поштовху руки необхідно віднімати. В цей час грудна клітка буде розправлятися, а шлуночки серця наповнюватися кровью.Еффектівним вважається масаж, що проводиться одночасно з штучним диханням. На одне вдування повітря слід проводити 4-5 масажних тисків. Зручно, якщо робити масаж серця і штучне дихання будуть дві різні людини.

Ознаки ефективності реанімаційного заходу

Ознаками ефективності непрямого масажу серця вважаються: поява пульсації стегнових, сонних і плечових артерій, рідше і променевих, а також зниження блідості шкіри , звуження зрачков.Еслі процедура недостатньо ефективна, необхідно поліпшити приплив крові до серця потерпілого. Для цього необхідно підняти кінцівки пацієнта, а також накласти на них джгути (не більше ніж на півтори години) або ввести 1-2 мл ефедрину або адреналіна.По думку фахівців, проводити реанімаційні заходи потрібно протягом 10-15 хвилин. Якщо за цей час стан потерпілого не покращився або на тілі проступили трупні плями, реанімаційні дії доцільно припинити.