Гра на гітарі: Як навчитися імпровізувати.

Грати строго по нотах - справа важлива, але не настільки цікаве, як імпровізація. Ось воно - справжнє самовираження через інструмент. Щоб звуки, які добуваються вами за допомогою гітари, були по-справжньому гармонійними і прекрасними, варто трохи заглибитися в музичну теорію, що трактує поняття імпровізації.
Інструкція
1
Як завжди в блюзової традиції, все починається з пентатоники. Для пісень в ля-мінорі цей ряд такий: Ля, До, Ре, Мі, Сіль. Ці ноти можна грати в будь-якій послідовності, в будь-яких поєднаннях - все це буде звучати гармонійно. Зрозуміло, знаючи пентатонику для однієї тональності, можна побудувати цей ряд для будь-якої іншої.
2
Щоб розширити пентатонику до блюзового ряду, потрібно додати всього дві ноти: Ре дієз і Сіль дієз. Правда, ці дві ноти варто використовувати дещо обережніше. Вони більше підходять на роль проходять при русі вгору, ніж для завершальних нот, що потрапляють на сильну частку.
3
У гамі Ля-мінор залишається ще дві ноти - Сі і Фа - які також можна використовувати для імпровізації. Таким чином, окреслено поле можливих вільних варіацій на гітарі . Запам'ятавши їх, можна грати без нот і не помилятися, витягуючи завжди гармонійні звуки.
4
Вивчення гри на гітарі починається з розучування фрагментів творів, але зупинятися на ньому не повинно. Дуже скоро ви помітите, що багато авторів використовують вже знайомий вам набір нот, домагаючись різного звучання. Постарайтеся не тільки копіювати виконання зірок, але й аналізувати, вивчати його.
5
В оволодінні мистецтвом імпровізації допоможуть і такі технічні вправи, як гра по щаблях акорду (під акомпанемент граються ноти, які є ступенями поточного акорду у відповідності з різними ритмічними малюнками).
6
Імпровізація далеко не завжди має відношення до джазової або блюзової музики. Не менший інтерес представляє вільне фантазування на тему класичних творів. Почати імпровізувати на гітарі в класичній манері нескладно: візьміть будь-який фрагмент, який вам подобається, і гарненько його розучите. Коли будете здатні грати по пам'яті, почніть робити невеликі відступи, доповнюючи мелодію власними варіаціями.
Зверніть увагу
Наявність музичної освіти аж ніяк не завжди означає здатність імпровізувати. Іноді зовсім навпаки: класична школа готує виконавців, а не авторів музики. Однак знання нотної грамоти істотно полегшує розвиток навичок вільної гри без партитури.
Корисна порада
У навчанні музиці є два основні інструменти: слухати і відтворювати. Чим більше ви будете займатися, тим багатшим буде ваш власний багаж імпровізаційних схем і ходів.
Імпровізація - від латинського «непередбачуваність» - у вузькому сенсі вміння складати мелодію на ходу на основі гармонійної послідовності ритму або інший «канви». Однак уміння імпровізувати приходить до музиканта не в перші уроки, а лише по досягненні певного досвіду і знань.
Інструкція
1
Освойте повний курс навчання грі на інструменті: базові техніки, штрихи, музична теорія, історія, сольфеджіо та інструментування. Чим більше ви знаєте, тим ширше арсенал засобів, якими ви зможете оперувати в майбутньому при імпровізації.
2
Попросіть партнера по музичному колективу зіграти для вас ланцюжок акордів кілька разів. Це може бути одна з стандартних ланцюжків, описаних нижче, або ваша власна. Головне - щоб кожен акорд тривав певну кількість тактів, а загальна кількість тактів було кратно чотирьом або восьмі.Фрігійскій хід: Am, G, F, E7.Золотая секвенция: Am, Dm, G, C, F, Bdim, E7, Am. Джазова вертушка: C, Am, F, G.Варіант джазової вертушки: C, Am, Dm, G.Другой варіант вертушки: C, A, D, G7.Последовательность, яка не має назви: Am, F, G, E7.Все акорди можна транспонувати в іншу тональність - підняти або опустити на будь-який інтервал за вашим бажанням.
3
Поки ваш партнер грає обрану вами гармонійну послідовність, почніть грати ступені пентатоники ля-мінору. Застосовуйте різні техніки: легато, стаккато, теппинг, флажолети. Міняйте ритміку так часто, як вважаєте за потрібне. Прислухайтеся до партнера. Звертайте увагу, які ходи звучать красиво, а які фальшиво. Використовуйте хроматизми - підвищення або пониження ступені на півтону. Ці побічні звуки особливо приємно звучать в форшлагов і підтяжках.
4
У груповій імпровізації в якийсь момент вам доведеться відійти на задній план: залиште мелодію, грайте тільки акорди. Ваш партнер перехопить ініціативу. Слухайте його, переймайте його гідності, відзначайте недоліки.
5
Поступово ускладнюйте імпровізацію: додавайте складні розміри, тріолі, подовження квадрата і т.д. Використовуйте всі засоби, які знаєте, але в помірних кількостях: імпровізація на гітарі не повинна перетворитися на показ своїх технічних можливостей. Це засіб вираження музичної думки.