Як навчити дитину складу числа.

Батьки рідко замислюються над тим, яким чином дитина вчиться рахувати. Найчастіше це відбувається в іграх і різних побутових ситуаціях. Навіть молодший дошкільник швидко засвоює, що у нього було дві машинки, а тепер йому подарували ще одну, і їх стало три. Звернувши на це увагу, ви дасте своїй дитині перші уроки з визначення складу числа . Спеціально цьому вчити старшого дошкільника або молодшого школяра потрібно в тому випадку, якщо подібних ситуацій у їхньому житті було недостатньо.
Вам знадобиться
  • - картки на склад числа;
  • - багато однакових іграшок та інших дрібних предметів;
  • - шашки або ґудзики однакової форми, але різного кольору.
Інструкція
1
На першому занятті використовуйте іграшки або предмети домашнього ужитку. Це можуть бути кубики, олівці, чашки, ложки. Вид і розмір ролі не грають, предмети повинні бути просто однаковими. Почніть з числа 2. Попросіть дитини покласти на стіл 1 ложку і запитайте, що потрібно зробити, щоб ложок стало 2. Старший дошкільник зазвичай знає відповідь, більш молодшій дитині можна підказати. З яких чисел можна скласти число 2? Якщо дитина відразу не зрозуміє, задайте пряме запитання.
2
Повторіть завдання з іншими предметами. Дитина повинна зрозуміти, що число 2 в будь-якому випадку складається з двох одиниць, незалежно від того, викладає він на стіл ложки, камінчики або кубики.
3
Коли дитина стане відповідати впевнено, переходьте до вивчення числа 3. Його склад можна представити у трьох варіантах. Можна викласти 3 ложки по одній, до двох додати одну або до однієї - дві. Розкладати предмети можна по-різному. Якщо ви представляєте число 3 складається з трьох одиниць, то камінці або ложки можна покласти на різній відстані один від одного і навіть один камінчик на інший. Представляючи це ж число як складаються з пари предметів і одного, два покладіть разом, а один - на деякій відстані.
4
Використовуйте для занять шашки. Запропонуйте своєму учневі поставити на дошку 4 однакових шашки. А якщо поставити 3 червоних і 1 чорну? Теж вийде 4 шашки. І якщо взяти по дві різного кольору, то їх все одно буде чотири. Тобто це число можна представити декількома способами.
5
Обзаведіться картками на склад числа . Їх можна купити або зробити. Вони бувають декількох типів, і краще, щоб вони були двох видів. Розрізна картка складається з двох половинок. На одній зображений 1 предмет, на іншій - 1, 2, 3 і більше точно таких же предметів. Половинки можуть бути з'єднані знаком «+», але «плюс» можна зробити і окремо. Другий комплект являє собою набір картинок, на яких зображені ці ж предмети одним безліччю, без всякого поділу. Коли дитина добре навчиться зіставляти число і цифру, можна зробити такі ж картки з цифрами. Їх може бути кілька комплектів, щоб представляти кожне число в різних варіантах.
6
Проводьте заняття регулярно. Покажіть дитині картку, на якій зображено, скажімо, 5 предметів. Запропонуйте підібрати картинки так, щоб на всіх разом теж було стільки ж яблук або кружечків. Періодично міняються ролями. Нехай дитина теж дає вам завдання, а ви його старанно виконуйте. Іноді робіть помилки, ваш учень повинен навчитися контролювати ваші дії.
7
Аналогічні завдання поводите і з цифрами. Покажіть, наприклад, число 9 і точно так само, як у попередньому випадку, запропонуйте знайти кілька варіантів його складу. Поясніть дитині, що чим більше число - тим більше можливостей його скласти.