Як розшифрувати біохімічний аналіз крові. нормальний аналіз крові здорової людини.

У складі крові здорової людини різні елементи знаходяться в строго певній кількості. Зміна клітинного балансу може бути першою ознакою хвороби. Тому біохімічний аналіз крові є одним з кращих діагностичних методів. За його результатами визначають стан обміну речовин і внутрішніх органів. Біохімія крові включає значний перелік показників. Лікар для уточнення діагнозу за скаргами пацієнта може призначити дослідження всіх компонентів або лише деяких з них. Основні значення біохімічного аналіз а крові ви можете розшифрувати самостійно. Але точний діагноз поставить лише лікар-фахівець.
Інструкція
1
Білірубін. Цей пігмент утворюється в печінці. У нормі рівень білірубіну становить 5-20 мкмоль/л. Збільшення показника говорить про збої в роботі печінки і можливу наявність одного з таких захворювань, як: гепатит, камені в жовчному міхурі, ракові утворення, гострі отруєння, цироз печінки та ін. Однак вплинути на білірубін може тривала дієта і нестача вітаміну В12.
2
Загальний білок. Він бере участь у згортанні крові , а також транспортуванні корисних речовин до органів і тканин організму. Нормальний рівень загального білка - 64-84 г/л. Підвищення цього показника - ознака інфекції, захворювання крові або суглобів, зневоднення організму. Якщо рівень загального білка падає, потрібно звернути особливу увагу на роботу печінки, кишечника, нирок.
3
С-реактивний білок. В крові здорової людини він практично відсутній. Виявлення в результаті біохімічного аналіз а крові з-реактивного білка свідчить про запальний процес. Чим вище показник, тим сильніше запалення. За цим фактором можна підтвердити апендицит, пневмонію, інші гострі інфекції, а також ревматоїдний артрит та інші хронічні захворювання суглобів.
4
Глюкоза. Її кількість визначається станом вуглеводного обміну. При правильному обміні речовин глюкози буде виявлено 3,30 - 5,50 ммоль/л. Зниження показника виявляється при захворюваннях ендокринної системи і печінки, підвищення - при цукровому діабеті.
5
Сечовина. Ця складова крові утворюється при розщепленні білків і виводиться з організму нирками. Нормальне її зміст - 2,5-8,3 ммоль/л. Зростання сечовини відзначається при хворобі нирок, серцевої недостатності, непрохідності кишечника і сечовивідних шляхів, а також при пухлинному процесі і кровотечі.
6
Креатинін. Поряд з сечовиною він бере участь в роботі нирок, а також регулює енергетичний обмін тканин організму. Норма креатиніну відрізняється залежно від статі пацієнта. Для чоловіків цей показник становить 62-115 мкмоль/л, для жінок - 53-97 мкмоль/л. Перевищення граничного рівня вказує на хвороби нирок і гіпертиреоз.
7
АЛТ (Аланінамінотрансфераза). Цей фермент міститься в печінці, нирках і серці. Норма для чоловіків - не вище 41 од/л, для жінок - не більше 31 од/л. Підвищення АЛТ вказує на зміни в серці, печінці чи нирках, а також на вірусний гепатит, цироз або рак печінки, інфаркт та ін.
8
АСТ (Аспартатамінотрансфераза). Даний клітинний фермент досліджується поряд з АЛТ і має ті ж граничні показники. При підвищенні рівня АСТ може бути виявлений гепатит, панкреатит, рак печінки, інфаркт та ін.
9
Амилаза. Її можна виявити в підшлунковій залозі, де відбувається розщеплення вуглеводів. Норма амілази - 28-100 од/л. Підвищення гранично допустимого рівня - ознака панкреатиту, цукрового діабету, холециститу, хвороб нирок і підшлункової залози. Зменшення амілази виявляється при поганій роботі щитовидної залози.
10
Холестерин. У здорової крові його рівень не повинен перевищувати 3,5-6,5 ммоль/л. Холестерин підвищується при атеросклерозі, захворюваннях судин і серця. Його зниження вказує на туберкульоз, панкреатит, анемію.
Часто буває, що отримавши на руки результати аналізів, ми з тугою вдивляємося в незрозумілі цифри. Хочеться зрозуміти, що ж саме відбувається в нашому організмі, адже лікарі так рідко опускаються до пояснень. Особливо багато питань виникає з приводу аналізу на біохімію крові. Стільки показників, і всі незрозумілі.
Вам знадобиться
  • Бланк з результатами ваших аналізів
Інструкція
1
Глюкоза.Етот показник говорить про рівень цукру в крові. Підвищення може свідчити про цукровий діабет. Зниження рівня цукру в крові може зустрічатися при деяких ендокринних захворюваннях або проблеми в роботі печінки. Якщо відхилення невелике, лікар може направити вас на додаткове дослідження.
2
Загальний белок.Уровень загального білка може бути нижче норми при порушенні роботи печінки, нирок, хронічних запальних процесах. Крім того у людей літнього віку рівень білка також нижче, ніж у більш молодих. Якщо рівень білка підвищений, то не можна виключати якісь захворювання крові. Для того щоб цей показник був більш точний, досліджують фракції білка: альбуміни і глобуліни.Паденіе рівня альбуміну в крові говорить про серйозні захворювання печінки, нирок, важких формах алергії, гнійних процесах і важких опіках. У нормі рівень альбуміну не менше 54%. Підвищення рівня глобулінів в крові говорить про наявність гострих запальних процесів. Зниження гамма-глобуліну говорить про можливе імунодефіцит. У нормі Гамма-глобулінів від 12 до 22%. Зниження рівня альфа-2-глобуліну може свідчити про панкреатит або захворюваннях нирок. У нормі повинно бути 2 - 5% альфа-глобуліну і 7 - 13% альфа-2-глобуліну. Крім цього в крові вимірюється рівень бета-глобулінів, він повинен відповідати 8-15%. Якщо рівень бета-глобулінів змінений, це говорить про порушення жирового обміну.
3
С-реактивний белок.Его зміст може збільшуватися при різних запаленнях і пухлинах. Завдяки йому можна визначити тяжкість таких захворювань як ревматизм і ревматоїдний артрит, а також підібрати ефективне лікування. У нормі цей показник не виявляється.
4
Альфа-фетопротеін.Етот показник зазвичай також не виявляється. Нормальним його присутність є тільки для вагітних, причому для кожного терміну є своя норма. Його обов'язково визначають на різних термінах вагітності, так як опосередковано він може свідчити про наявність вроджених вад у плода. В інших випадках наявність цього білка говорить про захворювання печінки або якихось пухлинах.
5
Білірубін.Ето показник роботи печінки. Підвищення - головний симптом жовтяниці, гепатиту. Якщо у людини підвищений зв'язаний білірубін, швидше за все у нього наявні захворювання печінки. Рівень загального білірубіну повинен бути не вище 20,5 ммоль/л.
6
Ферменти крові.Все ферменти крові знаходяться всередині клітин і виявляються при їх руйнуванні і розпаді. Підвищення рівня цих ферментів дозволяє провести ранню діагностику різних захворювань-АЛАТ і АСАТ - загибель і розпад клеток.- КФК - рання діагностика інфаркту, також свідчить про захворювання м'язової тканини-Амілаза - підвищення це ферменту можливо при гострому панкреатиті, ниркової недостатності. Зниження рівня амілази може свідчити про гепатит, проблеми зі щитовидною залозою або пізній токсикоз вагітних. У нормі 0,8 - 3,2 МО/л.
7
Холестерін.Нормальний рівень холестерину в крові 3,6 - 6,7 ммоль/л. Підвищення рівня холестерину веде до атеросклерозу. Також підвищення можливе при цукровому діабеті, алкоголізмі, хронічних захворюваннях нирок, деяких захворюваннях щитовидки. Зниження відбувається при туберкульозі, анемії, хронічної серцевої недостатності, гострих захворюваннях печінки.
8
Бета-ліпопротеіди.Уровень бета-ліпопротеїдів підвищується в крові при цукровому діабеті, атеросклерозі, порушенні обміну жирів. У нормі дорівнює 1,3 - 5,4 ммоль/л.
9
Трігліцеріди.Іх рівень в крові показує, наскільки людина схильна до атеросклерозу. Високий рівень також спостерігається при деяких захворюваннях нирок і алкоголізмі.