Як пов'язати личаки.

Лапти - традиційна російська взуття, яка була досить широко поширена до 1930-х років. Плели її з деревного лика, берести або пеньки. Для міцності підошву подплеталі лозою або мотузкою. До ноги лапоть прив'язувався мотузками або шнурками, скрученими з лика.
Вам знадобиться
  • - ніж;
  • - кочедик;
  • - м'яльницю;
  • - колодка з дерева;
  • - лико;
  • - конопляна мотузка диметром 3,5 мм;
  • - гачок;
  • - велика голка з широким вушком;
  • - ножиці.
Інструкція
1
Виготовлення личаків з лика - традиційне зимове селянське ремесло, однак і в наш час сплести лапті нескладно. Заздалегідь підготуйте лико, найкраще з весни до середини літа. Знадобиться кора молодих лип: зріжте низько ствол, розпоровши кору і вийміть серцевину. Лико згорніть в коло і зв'яжіть.
2
Наріжте лико смужками шириною 12 мм. Для м'якості пам'ятаєте його на м'яльницю і зніміть верхній коричневий шар, проте стежте за тим, щоб біле лико не сильно стоншена. Для одного лаптя вам знадобиться шість лик.
3
Починайте плести зі устілки. Візьміть два лика в праву руку і два - в ліву. Переплетіть їх між собою посередині. Тепер опустіть вниз верхні кінці - повинно бути по 4 кінця в кожній руці. Заплітайте кінці як звичайну косичку: беріть почергово лико праворуч, лико зліва і переплітайте тими ликами, які зустрічаються на шляху. Одне і те ж лико, наприклад, ліве, завжди повинно лягати зверху на початку нового ряду.
4
Устілка повинна бути на 6 мм довше колодки. Покладіть заготовку на колодку: зліва і справа має бути по 4 лика. Середину п'яти прив'яжіть до нитки, її в свою чергу прив'яжіть до цвяха на колодці. Формуйте носок: візьміть середні лика - два зліва і два справа. Переплетіть їх між собою. Перші чотири клітини позначать носок, тепер ставте в ряди залишилися пари лик справа і зліва. Рівномірно натягайте всі вісім лик, щоб клітинки щільно прилягали до колодки.
5
Приступайте до формування п'яти. Зберіть все ликі позаду колодки і візьміть їх в жменю. Відокремте верхні ликі зліва і справа по одному і переплетіть їх за допомогою кочедика в сторону п'яти другим шаром. Не помиліться в пошуку початку того ряду, який призведе лико рівно на середину п'яти. Тепер проплітаючи залишилися ликі зліва і справа. В результаті у задника лаптя буде вісім лик. Візьміть чотири середні і переплетіть їх між собою, поступово забираючи всі інші.
6
Формуйте боки. Верхнє лико - саме крайнє - розгорніть під прямим кутом, переплетіть між рештою і кочедиком проплітаючи по устілці. Таким же способом переплетіть другий лико між двома залишилися. Третє лико переплетіть з четвертим, а останнє - з натягнутими від носка до п'яти. Переходьте на іншу сторону і переплітайте ликі аналогічно. Якщо основних лик не вистачає, вводите нові. Тепер зміцните носок, зробивши додатковий шар. Заправте стирчать кінці. Плетений лапоть готовий.
7
Лапти можна зв'язати гачком з прядив'яної мотузки. Наберіть 12 повітряних петель і замкніть їх в кільце. Пров'яжіть вкруговую 5 рядів стовпчиками без накиду. Вісім петель пров'яжіть стовпчиками без накиду (п'ять рядів). Шостий ряд - 2 стовпчики без накиду, 1 стовпчик з накидом, 2 стовпчики з двома накидами, 1 стовпчик з накидом, 2 стовпчики без накиду. Останній ряд стягніть на нитку - вийде задник лаптя. Додатково прошийте мисок. Лапоть готовий.
8
Лапти можна зв'язати на спицях. Наберіть 12 петель і пров'яжіть хусткової в'язкою полотно приблизно 8х20 см. Приблизно 5 см полотна загніть так, щоб вийшов кишеню, і прошийте боки. Прошийте і задник, піднявши його на кілька сантиметрів. За запятник простягніть мотузку - з її допомогою лапоть буде прив'язуватися до ноги. На цьому робота завершена.
Зверніть увагу
Не варто обдирати самотньо стоять липи - не губіть даремно корисне дерево. Найкраще брати лико в заростях Липняк.
Корисна порада
На одну пару личаків знадобиться не більше трьох стволів липи.