Як врятуватися від лавини.

Снігова лавина - найпідступніший і небезпечний ворог гірськолижників. Протилавинні служби працюють постійно у всіх гірських районах, де можуть зійти снігові лавини . Траси для лижників прокладаються в безпечних місцях. Іноді лижники нехтують попередженнями противолавинной служби і «підкорюють» гірські схили далеко від лижних трас.
Інструкція
1
Зверніть увагу на зовнішній вигляд гірського схилу, адже снігові лавини сходять зазвичай в одному і тому ж місці: голий схил без рослинності, наявність лавинного конуса попередньої лавини , достатня крутизна схилу.
2
Виходьте на лавинонебезпечний схил по можливості в ранкові години - після холодної ночі найбільш міцний сніговий покрив. Група повинна мати лавинне спорядження: лавинні шнури, лавинні щупи, лопати і обов'язкові радіомаячки «біпер».
3
Дотримуйтесь при виході на лавинонебезпечний ділянку правила безпеки, які можуть врятувати життя при сході сніжної лавини : - застебніть щільно капюшон і штормовку; - послабте плечові ремені рюкзаків; - вийміть руки з темляків лижних палиць ; - розпустіть лавинний шнур; - дотримуйтеся дистанції руху - не менше 100 м; - рухайтеся з максимальною швидкістю, уникаючи різких поворотів і падінь.
4
При сході лавини звільнитеся якнайскоріше від рюкзака, лижних палиць і льодоруба. Скиньте лижі, якщо розумієте, що вони вам не допоможуть, а заважатимуть при здійсненні рухів, адже при сході лавини часто порятунок залежить від швидкості реакції і рішучих дій.
5
Викиньте і звільніть лавинний шнур, який повинен бути міцно пришитий або прив'язаний до куртки.
6
Постарайтеся викотитися до краю лавини якнайдалі. Хто встигає викотитися, зазвичай залишається незасипаних снігом.
7
Сховайтеся від снігового потоку на кам'янистих гребенях, за каменями або виступами гірських порід, за деревами.
8
Намагайтеся втриматися на поверхні снігу, роблячи плавальні рухи руками. В цьому випадку, якщо вас засипле, буде більше ймовірності самостійно вибратися з-під снігової товщі.
9
Накрийте ніс і рот руками, якщо опинилися в снігу, щоб не втратити можливості дихати, адже невеликий сніг забивається в усі можливі отвори.
10
Сгрупіруйтесь, пригніть голову до колін, щоб уникнути травм.
11
Зберігайте спокій - не кричіть, не витрачайте сили. Вас ніхто не почує до приходу допомоги, тим більше що сніг прекрасно стримує звуки.
12
Визначте, де верх і де низ за допомогою слини. Плюньте - слина під силою тяжіння падає завжди вниз. Значить в протилежній стороні буде верх і саме звідти можлива допомога.
13
відкопують по напряму вгору, підгрібаючи під себе сніг.
14
Розбивайте крижану кірку, що утворюється від тепла тіла і дихання.
15
Намагайтеся не спати, щоб не замерзнути.
Корисна порада
Для початківців лижників проходження засніжених схилів може бути рекомендовано тільки при гарантії їх безпеки.