Як відрізнити кислоту від лугу.

Розпізнавання речовин - це завдання, яке зустрічається досить часто під час контрольних і самостійних робіт, при виконанні лабораторних і практичних дослідів (у тому числі і під час олімпіад з хімії), а також у період здачі ЄДІ. Кислота і луг відносяться до класу неорганічних речовин, які можна розпізнати за допомогою характерних хімічних реакцій, інакше званих якісними. Найбільш простими способами є визначення кислот і лугів за допомогою індикаторів.
Вам знадобиться
  • - пробірки;
  • - кислота;
  • - луг;
  • - метиловий оранжевий;
  • - лакмус;
  • - фенолфталеїн.
Інструкція
1
Кислота - це складна речовина, що складається з іонів водню і кислотного залишку. Тобто характерним властивістю всіх кислот є наявність іона водню, який і зумовлює хімічні властивості. Кислотний залишок у кожної кислоти різний. Ці речовини мають кислий смак, що знайоме по лимонної або оцтової кислоти. Загальний спосіб визначення кислоти - це використання індикатора - фарбувального чутливого речовини, який в залежності від середовища змінює власну забарвлення.
2
Візьміть пробірку з визначальним речовиною і прилейте індикатор (чи покладіть в неї той же індикатор, тільки паперовий). Спостерігайте за зміною його забарвлення. Наприклад, оранжевого кольору індикатор - метиловий оранжевий - в кислому середовищі набуває червоне забарвлення. Інший індикатор, лакмус, при додаванні в кислоту також набуває червоний колір. Тут чудово підходить прийом мнемоніки, використовуваний для запам'ятовування: «Індикатор лакмус червоний - кислоту вкаже ясно».
3
Для визначення конкретної кислоти можна скористатися якісними реакціями на іони кислотних залишків. Наприклад, якщо до кислоти прилити хлорид барію і випаде білий осад, то можна припустити, що в даній пробірці знаходиться сірчана кислота. При додаванні нітрату срібла до бромоводородной кислоті випаде осад біло-жовтого кольору.
4
Луг - це складна речовина, властивості якої обумовлені наявністю в її складі гідроксильних іонів. Їх присутність також можна визначити за допомогою індикаторів. Прилейте в пробірку з лугом метилоранж (або опустіть індикаторну папір). Оранжевий колір перейде в жовте забарвлення. Дослідження можна продовжити іншими індикаторами. Лакмус в лужному середовищі стає синім: «Індикатор лакмус синій. Луг тут - не будь роззявою! ». Щоб підтвердити свої припущення додайте в пробірку з передбачуваною лугом фенолфталеин - він придбає характерну малинове забарвлення. Традиційно луг і визначають саме останнім індикатором.
Зверніть увагу
При виконанні дослідів дотримуйтесь правил техніки безпеки