Як зробити кросовер.

Нерідко трапляється так, що купити дорогу автомобільну акустику, ви можете не виявити в коробці кросовери . Без них не можна, адже вони належним чином поділяють частотні діапазони динаміків і вирівнюють їх по гучності звучання. До того ж, підключені безпосередньо до підсилювача, високочастотні динаміки дуже швидко згорять. Їх можна придбати в магазині або зробити самим.
Вам знадобиться
  • - паяльник;
  • - прилад для вимірювання індуктивності;
  • - клей «Момент»;
  • - фольгований склотекстоліт;
  • - хлорне залізо;
  • - термозбіжна трубка;
  • - силіконовий герметик.
Інструкція
1
Для початку вивчіть технічні характеристики придбаних динаміків. Звертайте увагу на нижню частоту високочастотного динаміка та рівні характеристичної чутливості низькочастотного і високочастотного динаміків.
2
Виберіть електричну схему для кроссовера. Віддавайте перевагу фільтрам 2-го порядку, так як в салоні більшості автомобілів існує сильний підйом частотної характеристики на середньо-високих частотах. Пищалки, включені через фільтр 1-го порядку, будуть сильно підкреслювати шиплячі звуки, а низькочастотні динаміки видаватимуть надмірно яскраве звучання. Складаючись з передавальної характеристикою салону автомобіля, вийде надмірно яскраве і шипляче звучання. Чим ширше салон вашого авто, тим менше цей ефект буде виражений.
3
Визначившись зі схемою кросовера, намотайте котушки індуктивності. Намотувати котушки для низькочастотного динаміка краще з мідного дроту діаметром 1 мм, в ізоляції з лаку. Для виготовлення котушок користуйтеся феритовими сердечниками. Крім менших габаритів і ваги, ви зможете скоротити витрату дроту і зменшити активний опір котушки. Контролюйте вийшла індуктивність за допомогою приладу для вимірювання індуктивності. При намотуванні укладайте провід виток до витка і закріплюйте його клеєм «Момент».
4
Виходячи з розмірів одержані котушок і підібраних конденсаторів, а також керамічних резисторів, накресліть друковану плату на папері, а потім перенесіть її на лист фольгованого склотекстоліти. Просвердлите отвори під електроди майбутніх деталей, проводів і протравите плату в розчині хлорного заліза.
5
Зберіть плати кросоверів згідно схемі монтажу. Обов'язково приклейте до плати котушки індуктивності і конденсатори клеєм «Момент». Це дозволить кросоверу довгий час безвідмовно працювати в умовах вібрації або трясіння.
6
Підпаяйте акустичні дроти до кросоверу. Будьте уважні - не переплутайте виходи для низькочастотного динаміка і пищалки, а також їх полярність. Залийте клеєм «Момент» припаяні дроти. Це збереже їх від непотрібних рухів у місця пайки і можливих переломів.
7
Зробіть пробне включення. Переконайтеся, що на кожен динамік подається сигнал з відповідного виходу кросовера.
8
У разі необхідності включіть керамічний резистор опором 4 Ом перед високочастотними фільтрами. Зазвичай чутливість пискавок на 3-6 дБ перевищує чутливість низькочастотного динаміка і як результат - пищалка грає істотно голосніше.
9
Обтягніть готовий кросовер термозбіжної трубкою відповідного розміру і залийте краю силіконовим герметиком, щоб під матеріал трубки не потрапляла пил і вода.