Як отримати етилацетат з сахарози.

Формула сахарози - С12Н22О11, етилацетату - С4Н8О2. Написавши структурну формулу етилацетату СН3-СН2-О-СО-СН3, ви побачите характерну особливість будови цієї речовини - дві органічні молекули, що містять по 2 атома вуглецю, як би «з'єдналися» через кисневий «місток». Причому одна з цих молекул відрізняється від етилового спирту тільки відсутністю єдиного атома водню. Тому зрозуміла загальна ланцюг перетворень: спочатку отримати з сахарози етанол, а вже потім перетворити його в етилацетат.
Вам знадобиться
  • - колба або пробірка;
  • - розчин сахарози;
  • - розчин сірчаної кислоти;
  • - етиловий спирт;
  • - крапельна воронка;
  • - концентрована оцтова кислота;
  • - делительная воронка;
  • - сода.
Інструкція
1
На першій стадії отримання етилацетату з сахарози проведіть кислотний гідроліз сахарози . Для цього в колбі або пробірці з тугоплавкого скла змішайте невелику кількість розчину сахарози та сірчаної кислоти. Після цього доведіть цю суміш до кипіння. Приблизно через п'ять-вісім хвилин припиніть нагрів. А потім остудіть вміст ємності. У ній міститься глюкоза, оскільки пройшов гідроліз за наступною схемою: С12Н22О11 + Н2О = 2С6Н12О6.
2
На другій стадії вам буде потрібно отримати з глюкози етанол. Це широко відомий процес спиртового бродіння, що відбувається за допомогою дріжджових грибків і деяких видів бактерій. У спрощеному вигляді (без участі метаболітів, наприклад, піровиноградної кислоти) цей процес можна записати наступним чином: С6Н12О6 = 2С2Н5ОН + 2СО2.
3
На третій стадії вам знадобиться провести реакцію етерифікації, тобто отримати з етилового спирту складний ефір етилацетат. Для цього суміш рівних обсягів концентрованої сірчаної кислоти і етилового спирту, вміщену в колбу або пробірку з тугоплавкого скла, нагрійте на піщаній бані до ста сорока градусів і починайте потроху доливати з крапельної воронки суміш етилового спирту і концентрованої оцтової кислоти.
4
Дистиллят, що зібрався в приймальні ємності, змішуйте в ділильної воронці з розчином соди, щоб нейтралізувати надлишки оцтової кислоти, що не вступила в реакцію. Після цього відокремте ефірний шар (верхній), промийте, просушіть і переженете (для відділення чистого етилацетату). Збору підлягає фракція, дистилюється при сімдесяти п'яти градусах.
Зверніть увагу
Пам'ятайте, що концентрована сірчана кислота - дуже їдка речовина! При роботі з нею (особливо при сильному нагріванні) необхідно суворо дотримуватись заходів безпеки.