Як знайти масову частку елемента.

Що таке масова частка елемента ? Із самої назви можна зрозуміти, що це величина, яка вказує, в якому співвідношенні знаходяться маса елемента , що входить до складу речовини, і загальна маса цієї речовини. Вона виражається в частках одиниці: відсотках (сотих долях), проміле (тисячних) і т.д. Як можна обчислити масу якого-небудь елемента ?
Інструкція
1
Для наочності розгляньте добре відомий усім вуглець, без якого не було б органіки. Якщо вуглець являє собою чисте речовина (наприклад, алмаз), то його масову частку можна сміливо прийняти за одиницю або за 100%. Зрозуміло, алмаз теж містить домішки інших елементів, але в більшості випадків, в настільки малих кількостях, що ними можна знехтувати. А ось в таких модифікаціях вуглецю, як кам'яне вугілля або графіт, вміст домішок досить високе, і така зневага неприпустимо.
2
Якщо ж вуглець входить до складу складної речовини, треба діяти наступним чином: запишіть точну формулу речовини, потім, знаючи молярні маси кожного елемента , що входить до його складу, обчисліть точну молярну масу цієї речовини (зрозуміло, з урахуванням «індексу» кожного елемента ). Після цього визначити масову частку, розділивши загальну молярну масу елемента на молярну масу речовини.
3
Наприклад, потрібно знайти масову частку вуглецю в оцтової кислоті. Напишіть формулу оцтової кислоти: СН3СООН. Для полегшення підрахунків перетворіть її в вид: С2Н4О2. Молярна маса цієї речовини складається з молярних мас елементів: 24 + 4 + 32 = 60. Відповідно, масова частка вуглецю в цьому речовині обчислюється так: 24/60 = 0,4.
4
Якщо потрібно обчислити її в процентному співвідношенні, відповідно, 0,4 * 100 = 40%. Тобто в кожному кілограмі оцтової кислоти міститься (приблизно) 400 грам вуглецю.
5
Зрозуміло, абсолютно аналогічним чином можна знайти масові частки всіх інших елементів. Наприклад, масова частка кисню в тій же оцтової кислоті обчислюється так: 32/60 = 0,533 або приблизно 53,3%; а масова частка водню дорівнює 4/60 = 0,666 або приблизно 6,7%.
6
Для перевірки точності обчислень складіть процентні частки всіх елементів: 40% (вуглець) + 53,3% (кисень) + 6,7% (водень) = 100%. Рахунок зійшовся.