Сіль: Як і де її добувають.

Без солі неможливий процес травлення і обмін речовин, смак багатьох страв без солі здається неповним. Так улюблене нашими бабусями заняття, як консервування хрустких огірочків і пряних томатів, теж неможливо без солі. На щастя дефіциту солі в світі не передбачається!
Інструкція
1
Раніше сіль добували басейні або садочної способом, зараз він теж використовується, але повністю механізований. На березі моря восени влаштовують невелику водойму, який через рів заповнюють водою. Через деякий час на дно осідають камінчики, пісок і глина, а воду пускають в другій водойму. Навесні настає черга третього басейну, в нього надходить вода з великим вмістом солі, ніж в початкової партії. За цей час вода встигла добряче іспаріться.К кінця літа, коли випарується майже вся вода, на поверхні з'являється шар солі. Ось цю сіль раніше згрібали вручну і утворювали з неї купи висотою 10-15 метрів, потім сіль , яка деякий час промивалася дощем, вантажили на вози.
2
На щастя на зміну цьому рабської ручної праці прийшла механізація. Хоча в деяких країнах, наприклад в Індонезії та Індії, ще збереглася ручна видобуток солі.В двадцятих роках в Радянському Союзі почали застосовувати соляні комбайни, екскаватори та врубові машини, що значно підвищило обсяги видобутої солі. В Астраханській області на кордоні з Казахстаном розташоване озеро Баскунчак, його площа 106 квадратних кілометрів, воно взимку та ранньої весни покрито шаром 30% розсолу - ропи.
3
Зараз на цьому озері сіль добувають за допомогою комбайна - в годину близько 300 тонн! Раніше, масу еквівалентну цій добували 200 Брухтовики, а 120 вантажників вантажили її на 300 верблюжих возів. Цей же СОЛЕДОБУВНОЇ комбайн робить і первісну промивку, і дроблення великих шматків. Потім сіль надходить на млини.
4
З надр землі сіль видобувають шахтним способом. За мільйони років сіль перетворилася тут у кам'яний моноліт. Але температура і високий тиск можуть змінити структуру солі, зробити її податливою - вона розширюється при нагріванні сильніше оточуючих її порід і починає рух вгору. Деякі соляні гори виходять на поверхню землі, наприклад Ходжа-Мумин висотою 900 метрів, а озеро Баскунчак розташувалося на вершині одного з таких соляних куполов.С допомогою врубових машин або вибухових робіт від масиву солі відколюють брили, які тут же (в шахті) дробляться і піднімаються назовні.
5
Нашу з вами знайому - харчову сіль "Екстра" отримують вакуумним способом на солеварочних заводах. Через свердловини в товщу солі, що залягає під землею, заливають прісну воду. Отриманий міцний розсіл викачують насосами і очищають, потім відправляють в камери з пониженим тиском - вакуумом.Прі тиску нижче атмосферного розсіл кипить при більш низькій температурі і активно випаровує воду. Сіль у вигляді дрібних кристаликів випадає в осад, а центрифугою її відділяють від залишилася рідини. Ось так і виходить сіль "Екстра" тонкого помелу.
Зверніть увагу
До кінця V тисячоліття до н. е. виробництво солі досягло тут промислових масштабів, збільшившись до 4-5 тонн. Не менше двох тисяч років тому видобуток кухонної солі стала вестися також виправними морської води. Також сіль видобувається промислової очищенням видобутого з покладів Галіт (кам'яної солі), що розташовуються на місці висохлих морів.
Корисна порада
Залежно від місця і способу видобутку сіль має різні назви і відповідно властивості: • кам'яна сіль - видобувається з осадових порід; • самосадочная сіль - видобувається з соляних озер (відкладається сама); • садочна кухонна сіль - виробляється Басейним способом з морської і озерної вод Видобувають таку сіль шляхом влаштування шахт і виїмки солі з галерей або камер, вироблюваних в товщі соляного пласта або купола.