Як знайти масу осаду.

Часто буває так, що в ході хімічної реакції утворюється малорастворимое речовина, що випадає в осад (наприклад, сульфат барію, фосфат кальцію, хлорид срібла і т.д.). Припустимо, хіміку поставлено завдання: визначити масу цього осаду. Яким чином можна це зробити?
Інструкція
1
Якщо вам невідомі точні кількості вихідних речовин, то доведеться діяти дослідним шляхом. Тобто спочатку відокремте осад від розчину (шляхом фільтрування або на звичайній воронці, або з використанням воронки Бюхнера). Після чого ретельно висушіть його і зважте на аналітичних вагах. Так ви отримаєте досить точний результат.
2
Ну а якщо вам відомі точні кількості речовин, що вступали в реакцію, то все буде набагато простіше. Наприклад, спочатку було 28,4 грама сульфату натрію і 20,8 грама хлориду барію. Скільки грамів осаду утворилося?
3
Напишіть правильне рівняння хімічної реакції: Na2SO4 + BaCl2 = BaSO4 + 2NaCl.В результаті цієї реакції утворюється практично нерозчинна речовина - сульфат барію, миттєво випадає у вигляді щільного білого осаду.
4
Обчисліть, яке з речовин було взято в нестачі, а яке - в надлишку. Для цього підрахуйте молярні маси вихідних реагентів: 46 + 32 + 64 = 142 г/моль - молярна маса сульфату натрію; 137 + 71 = 208 г/моль - молярна маса хлориду барія.То є в реакцію вступали 0,2 благаючи сульфату натрію і 0,1 благаючи хлориду барію. Сульфат натрію був узятий в надлишку, отже, весь хлорид барію прореагував.
5
Підрахуйте кількість утворився осаду. Для цього розділіть молекулярну масу сульфату барію на молекулярну масу хлориду барію і результат помножте на кількість вихідної речовини: 20,8 * 233/208 = 23,3 грама.
6
А якби сульфат натрію був у нестачі? Припустимо, в реакцію вступило б не 28,4 грама цієї солі, а в 5 разів менше - всього 5,68 грама. І тут немає абсолютно нічого складного. 5,68 грама сульфату натрію складають 0,04 моля. Отже, в реакцію з такою кількістю цієї солі могло вступити також всього 0,04 моля хлориду барію, тобто 0,04 х 208 = 8,32 грама. Прореагувало лише 8,32 грама з вихідних 20,8 грамів.
7
Помноживши цю величину на співвідношення молярних мас сульфату барію і хлориду барію, отримаєте відповідь: 8,32 * 233/208 = 9,32 грама осаду.
Речовини, що утворюються в ході хімічної реакції, відрізняються один від одного за багатьма властивостями, у тому числі розчинності. Продуктами реакції можуть бути і добре розчинні речовини, і малорозчинні, і навіть практично нерозчинні, типу хлористого срібла. В останньому випадку речовина тут же випадає в осад. Іноді виникає необхідність обчислити його масу .
Інструкція
1
Перший і природний шлях: зважити цей осад. Зрозуміло, спочатку його необхідно витягти з розчину і висушити. Робиться це шляхом фільтрування. Можна використовувати звичайну скляну воронку з паперовим фільтром. Якщо ж хочеться швидше відфільтрувати осад, і домогтися більш повного вилучення його з розчину, краще використовувати воронку Бюхнера.
2
Після того як осад відділений від рідини, його треба ретельно висушити (при використанні воронки Бюхнера, осад вже виходить досить сухим, тому процес сушіння займе трохи часу), і зважити. Зрозуміло, чим більше точні ваги у нас будуть, тим більше точну відповідь ви отримаєте.
3
Чи можна вирішити завдання, не вдаючись до фільтрування, сушіння та зважування? Звичайно, можна. Вам треба лише написати точне рівняння хімічної реакції і знати кількість вихідних речовин. Наприклад, при взаємодії 10 грам хлористого натрію і 4 грами азотнокислого срібла утворився білий осад хлориду срібла. Потрібно обчислити його масу . Напишіть рівняння реакції: NaCl + AgNO3 = NaNO3 + AgCl
4
Підрахуйте молярні маси вихідних речовин. 23 + 35,5 = 58,5 грам/моль - молярна маса хлористого натрію, 10/58,5 = 0,171 моль - таке його кількість була перед реакцією. 108 + 14 + 48 = 170 грам/моль - молярна маса азотнокислого срібла, 4/170 = 0,024 моля - така кількість цієї солі було перед реакцією.
5
Ви бачите, що хлористий натрій знаходиться у великому надлишку. З цього випливає, що прореагував все азотнокисле срібло (всі 4 грами), зв'язавши також 0,024 моля хлористого натрію. Так скільки ж у підсумку утворилося хлористого срібла? Порахуйте його молярну масу . 108 + 35,5 = 143,5 грам/моль. Тепер зробимо обчислення: 4 * 143,5/170 = 3,376 грам хлористого срібла. Або, вважаючи округлено, 3,38 грам. Задача вирішена.
Корисна порада
Якщо не потрібна велика точність, можна виробляти округлення результатів підрахунку, молекулярних мас і т.п.