Як визначити азимут по карті. Визначення азимута на карті.

Для того щоб рухатися по компасу, необхідно по карті визначити азимут. Це актуально для повітряних і морських суден, що здійснюють тривалі перельоти і плавання. Це актуально і для піших мандрівників в умовах поганої видимості, вночі, коли немає можливості рухатися по орієнтиру.
Вам знадобиться
  • - колійна карта;
  • - компас;
  • - транспортир;
  • - лінійка;
  • - олівець.
Інструкція
1
Азимут - це кут між меридіаном місця розташування і напрямком на предмет. Він виражається в градусах від 0 до 360 і відраховується за годинниковою стрелке.Чтоби визначити азимут - направлення на предмет - і, можливо, напрямок вашого руху, потрібно знати своє місцезнаходження. Відзначте його на карті, орієнтуючись по оточуючим орієнтирам, позначеним на карті.
2
Знайдіть орієнтир, в напрямку якого ви повинні рухатися. Прямолінійний рух по азимуту можливо в повітряному просторі і в відкритому морі. На суші це застосовно у відкритому степу або в пустине.Чаще же всього рух по суші здійснюється по ламаній лінії, враховуючи природні перешкоди. Тому азимут в процесі руху повинен буде вами періодично коригуватися.
3
Для визначення азимута вам знадобляться транспортир, бажано прозорий, лінійка і олівець. Покладіть лінійку на карті таким чином, щоб точка вашого місцезнаходження і орієнтир опинилися на лінійці, і прокреслите олівцем лінію до перетину її з найближчим меридіаном. Тепер прикладіть до лінії меридіана транспортир його підставою. Доведіть центральну ризику до перетину з накресленої лінією - направленням на орієнтир. На дузі транспортира, в місці перетину з тією ж лінією знімайте показання в градусах. Це і буде азимутом.
4
Через брак транспортира можна скористатися компасом, використовуючи його градуированную картушку.
5
Але це ще не все. Наприклад, у вас напрям на орієнтир (азимут) склало 30 градусів. Це буде справжній азимут, який, як правило, відрізняється від магнітного. Отже, орієнтуючи ваш компас на 30 градусів і рухатися в цьому напрямку буде неправільно.Поетому знайдіть на карті найближчу до району вашого місцезнаходження ремарку із значенням магнітного відхилення. Воно виражено в градусах і може бути як зі знаком +, так і з мінусовим значеніем.Введіте поправку, і сміливо рухайтеся, орієнтуючись по компасу.
Зверніть увагу
А? Зімут (позначається «Аз» або «Az») - в геодезії кут між напрямком на північ (у Південній півкулі - на південь) і напрямом на який-небудь віддалений предмет. Відраховується зазвичай за годинниковою стрілкою.
Корисна порада
Азимут - це кут, утворений між напрямом на який-небудь предмет місцевості і напрямом на північ. Щоб визначити на місцевості заданий азимут, треба: встановити покажчик візирного пристосування компаса крапкою над діленням, відповідним величині заданого азимута; повернути компас так, щоб покажчик візира знаходився попереду