Як розпізнати нітрат натрію.

Нітрат натрію являє собою добре розчинну у воді середню сіль, яка складається з атомів металу - натрію і кислотного залишку - нітрату. Інша назва - натрієва селітра, азотнокислий натрій або натрієва сіль азотної кислоти. У твердому вигляді це безбарвні кристали, які в сукупності дають речовину білого кольору. Азотнокислий натрій можна розпізнати за допомогою якісних реакцій.
Вам знадобиться
  • - Нітрат натрію;
  • - концентрована сірчана кислота;
  • - мідні стружки;
  • - пальник;
  • - пробірка чи колба;
  • - ложечка для нагрівання.
Інструкція
1
Нітрат натрію - це складна речовина, в розчині якого знаходяться іони натрію і нітрат-іони. Отже, якісні реакції повинні послідовно проводитися на присутність саме цих іонів.
2
Якісна реакція на іони натрію . Єдиний спосіб визначити натрій - це провести фарбування полум'я. Для цього запаліть спиртівку, помістіть в спеціальну ложечку кілька кристаликів нітрату натрію і внесіть в полум'я, яке відразу прийме забарвлення яскраво-жовтого кольору.
3
Можна досвід дещо видозмінити. Для цього візьміть папір (можна фільтрувальну), просочіть її розчином нітрату натрію і висушіть. Для посилення подальшого ефекту можна виконати ці маніпуляції кілька разів. Потім внесіть у полум'я пальника шматочки паперу, в результаті чого полум'я також придбає красиву жовте забарвлення. Це відбувається за рахунок іонів натрію .
4
Якісна реакція на нітрат-іони. Реагентом на нітрат є мідь. Для цього спочатку в пробірку або в колбу з нітратом натрію додайте концентровану сірчану кислоту, а потім обережно опустіть мідні стружки або нарізану на шматочки мідний дріт. В результаті хімічної взаємодії утворюється відразу декілька продуктів реакції, одним з яких є газоподібна речовина - оксид азоту (IV). Інакше воно називається бурий газ або «лисячий хвіст» (таку назву отримав за забарвлення). Поява бурого газу якраз свідчить про присутність в розчині нітрат-іонів. Сам розчин придбає блакитне забарвлення.
5
Під час проведення дослідів обов'язково дотримуйтесь правил техніки безпеки, тому що всі речовини, як реагенти, так і продукти реакції, є особливо небезпечними. Бурий газ - це надмірно отруйна сполука, яка може викликати отруєння, а тому досвід необхідно проводити тільки під тягою (у витяжній шафі). Концентрована сірчана кислота має водовіднімаючих дію, тому при попаданні на шкіру рук може викликати сильний опік. Також небезпечний цей реагент і для одягу, яку необхідно захистити халатом.
Розпізнавання розчину нітрату натрію відбувається поетапно. Спочатку проводимо реакції на наявність катіонів натрію , а потім - нітрит-аніонів. Тільки при необхідному результаті всіх реакцій можна стверджувати, що даний розчин - розчин нітрату натрію .
Вам знадобиться
  • Розчин оцтової кислоти, розчин цинк-ураніл-ацетату, розчин дифениламина, розчин перманганату калію, розчин сірчаної кислоти, пальник, пробірки, піпетки.
Інструкція
1
Перед проведенням реакцій, необхідних для визначення в розчині нітрату натрію , ретельно промиваємо дистильованою водою все пробірки, які повинні бути безбарвними і однакового розміру. Потім уважно перевіряємо терміни придатності всіх реактивів, які нам будуть потрібні.
2
Існують дві реакції для визначення катіонів натрію . Для проведення першої наливаємо в пробірку 1 мл розчину , в якому необхідно визначити катіони натрію , додаємо туди кілька крапель розчину оцтової кислоти, для додачі кислого середовища . Потім додаємо 0,5 мл розчину цинк-ураніл-ацетет. Випадання жовтого кристалічного осаду показує на наявність катіонів натрію . Наявність осаду перевіряємо, притуливши пробірку до білого листа бумагі.Для наступного досвіду беремо пальник, поджигаем її гніт і капаємо випробуваний розчин на полум'я, яке повинно забарвитися в жовтий колір. Якщо обидві реакції дали потрібний результат, то ми можемо стверджувати, що в розчині є катіони натрію .
3
Далі переходимо до нітрат-аніонів. Проводимо першу реакцію: до 1 мл розчину додаємо кілька крапель дифениламина, розчин повинен забарвитися в синій колір. Беремо білий аркуш паперу і на його фоні визначаємо цвет.Для другій реакції потрібно 2 мл розчину перманганату калію, підкисленого сірчаною кислотою, колір якого може бути від рожевого до темно-бордового залежно від концентрації. До нього додаємо 1 мл випробуваного розчину - знебарвлення перманганату калію статися не повинно. Не забуваємо про білий аркуш паперу, на тлі якого ми будемо визначати колір. Ця реакція є головною відмінністю нітратів від нітритів, нітрити обесцвечивают розчин перманганату калію. При наявності в розчині нітрат-аніонів ефекти цих реакцій будуть саме такими, як описано вище.
Корисна порада
Звертатися з усіма реактивами потрібно обережно, не відволікаючись.