Брехня: Як визначити її симптоми.

Згідно слогану вельми відомого телесеріалу - всі брешуть. У повсякденному житті люди і справді рідко говорять чисту правду, приховуючи щось або прикрашаючи. Однак коли справа доходить до серйозних питань, найменший обман може стати фатальним, і кожній людині варто володіти базовими навичками «розпізнання» брехні.
Інструкція
1
Аналізуйте жести мовця. Брехня протиприродна людській природі, тому кожен раз, говорячи неправду, оратор відчуває себе некомфортно. Перш за все, це виражається в інстинктивному «приховуванні особи» - говорить може стосуватися носа, вух, рота і шиї. Крім того, брехун буде постійно і впевнено дивитися вам в очі, щоб перевірити - чи вірите ви обману, і чи не потрібно змінити тактику діалогу. Зверніть увагу також на спрямованість долонь: чесність і відвертість інстинктивно посилюються піднятими вгору долонями, в той час як заховані руки означають приховування намірів.
2
Слідкуйте за побудовою пропозицій. Брехня (особливо, якщо вона погано підготовлена) завжди будується на основних фактах і рішуче уникає деталей, тому розповідь, що містить необов'язкові дрібниці напевно буде правдивий. Однак якщо дрібниць занадто багато, і вони буквально «придушують» відповідь на ваше пряме запитання, то правдивість мови варто поставити під сумнів. Не зайвим буде звернути увагу на формулювання: людина більше зайнятий вигадуванням історії, тому будувати красиві і довгі фрази у нього не вийде. Можливо, він просто продублює вашу ж формулювання: «Ти сходив у буфет, подивився?» - «Так, я сходив у буфет, подивився ...».
3
Шукайте невідповідності. Наприклад, якщо людина вказує пальцем у бік і не проводжає власний жест поглядом - вважається, що співрозмовник зайво сконцентрований на тому, що говорить. Аналогічно, якщо стверджувальна фраза підкріплюється мотанням голови в різні боки, жест явно суперечить сказаному, і щось одне невірно.
4
Брехун намагається зміцнити простір навколо себе. Він може сісти за стіл, підійти до вікна, відійти в кут, взяти в руки книгу - зробити щось, що допоможе йому відгородитися від вас, розширити власний ареал комфорту. Така поведінка гарантує, що тема розмови неприємна співрозмовнику, хоча він може при цьому і не брехати. Слідкуйте за рештою ознаками.
Корисна порада
Найбільш докладно механіка брехні розбирається в книзі Аллана Піза «Мова рухів тіла».