Як знайти кут дирекції.

Орієнтування лінії по карті полягає у визначенні її напрямки щодо географічного, осьового або магнітного меридіана, прийнятого за початковий напрямок. Початкова та обраний напрям утворюють орієнтирний кут , за допомогою якого і відбувається орієнтування напрямки лінії. Орієнтирними кутом може бути дирекційний кут , істинний (географічний) і магнітний азимут або румби: географічний, магнітний і дирекційний.
Вам знадобиться
  • - топографічна карта,
  • - транспортир,
  • - лінійка,
  • - олівець,
  • - калькулятор,
  • - компас.
Інструкція
1
Дирекційні кутом називається кут утворений північним напрямком осьового меридіана (початкове напрямок) і лінією напрямку на орієнтир. Відраховується дирекційний кут за годинниковою стрілкою і вимірюється в межах 0-360 градусів.
2
Існує кілька способів знаходження дирекційного кута: за допомогою транспортира, магнітного азимута (використовуючи буссоль або компас), геодезичний спосіб, гироскопический, астрономічний, за допомогою тахеографа і по контурним точкам карти або аерофотозйомки. Розглянемо деякі з цих способів.
3
За допомогою транспортіраПроведіте пряму лінію через відправну точку і орієнтир до найближчої вертикальної лінії сітки координат на карті (осі абсцис). Важливо, щоб відстань від вихідної точки до точки перетину проведеної лінії з віссю абсцис було не менше радіуса транспортира.
4
Зіставте транспортир з віссю абсцис: центр транспортира повинен бути в точці перетину вертикальної координатної осі і лінії обраного напрямку, а нуль лінійки транспортира - дивитися на північ.
5
Виміряйте кут між вертикальною лінією сітки координат і проведеної лінією напрямки: відлік від осі абсцис (північний напрямок) - за годинниковою стрілкою.
6
За допомогою формул можна перейти від одного орієнтирними кута до іншого, скажімо, від магнітного або географічного азимута до дирекційного кутку.
7
Обчислення дирекційного кута за допомогою магнітного азімутаВичісліте географічний азимут. Він дорівнює сумі магнітного азимута і відмінювання магнітної стрілки (дані вказані на карті - схема взаиморасположения меридіанів внизу карти). Ця поправка може бути зі знаком "+" або "-".
8
Відніміть з отриманого значення географічного азимута величину гауссова зближення меридіанів (значення вказано схемою взаиморасположения меридіанів). Отримане число і є дирекційний кут напрямки.
9
Обчисліть азимут обраного світила (після тривалих спостережень). Потім обчисліть або визначте безпосередньо за допомогою насадки на бусоль азимут орієнтованого спрямування. Після обчисліть за формулою дирекційний кут . Цей спосіб визначення величини дирекційного кута називається астрономічним. Він найточніший.
Корисна порада
Якщо в результаті обчислень кут дирекції виявляється менше нуля (негативний), до нього додають 360 градусів; якщо кут виявляється більше межі (360 градусів) - віднімають 360 градусов.Прі необхідності передачі дирекційного кута на наступну лінію напрямки через кут повороту потрібно до наявного дирекційного кутку лінії напрямки додати різницю (лівий поворот) або відняти суму (правий поворот) величини кута повороту і 180 градусів.