Як виміряти в'язкість.

Що таке в'язкість ? Під цим терміном розуміється здатність рідкого чи газоподібного речовини чинити опір зовнішньому впливу, який прагне «перемістити» один його шар щодо іншого. Чим більше цей опір, тим, відповідно, більш в'язким є речовина. Такі приклади постійно зустрічаються в побуті, наприклад, рослинне масло набагато більш в'язке, тягуче, ніж вода. Як можна вимірювати в'язкість ? Для цього існує цілий клас приладів - «віскозиметрів».
Вам знадобиться
  • - посудина у вигляді циліндра, в стінці якого є «носик»;
  • - тонкий і довгий скляний капіляр;
  • - гумова трубка, підходяща до «носику» і капіляру;
  • - підставка-піднесення під стакан з «носиком» (для створення перепадів висот);
  • - ємність для збору рідини;
  • - точна лінійка.
Інструкція
1
Приклад: виміряйте коефіцієнт динамічної в'язкості за допомогою віскозиметра Пуазейля. Для цього з'єднаєте за допомогою гумової (або інший гнучкою полімерної) трубки капіляр і посудина, що знаходиться на підставці. Попередньо виміряйте лінійкою (краще металевою) довжину капіляра, результат запишіть під індексом l. Вільний кінчик капіляра розташуйте над приймальні ємністю (краще лабораторної, градуйованою).
2
Ретельно закріпіть його, наприклад, прив'язавши до штатива, і заміряйте металевою лінійкою висоту вільного кінчика капіляра над столом. Після цього запишіть результат під індексом h.
3
Потім налийте в посудину деяка кількість досліджуваної рідини. Лінійкою виміряйте висоту рівня рідини над столом, запишіть під індексом h1. Те, що кілька крихітних крапель рідини встигне стекти в ємність через капіляр - не страшно; її рівень у склянці знизиться настільки незначний, що це практично не вплине на підсумковий результат.
4
Після цього засічіть час. Зачекайте, поки рівень рідини в склянці істотно не зменшиться. Знову засічіть час. Запишіть різницю в часі під індексом t.
5
Далі виміряйте лінійкою підсумкову висоту рівня рідини над столом, запишіть під індексом h2. Приберіть склянку з капіляром.
6
За допомогою рисок на стінці градуйованою ємності, визначте кількість що стекла рідини. Запишіть результат під індексом V.
7
Розрахуйте коефіцієнт динамічної в'язкості за формулою: 3,14? Gd4t (h1 + h2 -2h)/256Vl, де g - прискорення вільного падіння,? - Щільність рідини, d - діаметр отвору капіляра.
Зверніть увагу
Тонкий капіляр вельми крихкий! Будьте обережні при роботі з ним.
Корисна порада
Чим довше і тонше капіляр, тим точніше вийде результат, а й більше часу піде на досвід.